Nejbohatší člověk světa chce víc z nejhodnotnější automobilky světa. Elon Musk dal investorům Tesla Motors jasně najevo, že chce ve vlastnické struktuře skoro dvojnásobný podíl oproti tomu, co má nyní. Aktuálně je majitelem akcií zajišťujících třináct procent na hlasovacích právech, nově požaduje dostat se na čtvrtinový podíl.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Nerad bych rozvíjel Teslu jako lídra v oblasti umělé inteligence (AI) a robotiky, aniž bych měl zhruba pětadvacetiprocentní kontrolu při hlasování. Je to dost na to, abych měl vliv, ale ne zase tolik, aby mě nedokázali přehlasovat,“ uvedl Musk na své sociální síti X (dříve Twitter) s dodatkem, že dvojnásobný počet hlasů, tedy 50 procent, by jeho pozici přebilo. „Pokud máte 15 procent a méně, poměr potřebných hlasů k mému přehlasování je velmi snadno dostupné pochybným zájmům.“

Musk se v tweetu vyjádřil v tom smyslu, že by rád zavedl duální druh akcií s rozdílnou vahou hlasovacích práv, ale to prý pro veřejně obchodované společnosti neumožňují regule státu Delaware, kde je korporace Tesla Motors Inc. registrována.

Pokud by se na požadovanou hranici nedostal, hrozí tím, že „bude budovat produkty“ mimo Teslu. „Je potřeba pochopit, že Tesla není jeden start-up, ale celá plejáda. Jen se podívejte, jaký je rozdíl mezi tím, co všechno dělá Tesla a co třeba GM,“ odkázal na tradiční detroitskou automobilku General Motors a také nejrůznější inovativní produkty a softwarová řešení, která Tesla vyvíjí – ať už jde o samořiditelné systémy, prototypy humanoidních robotů, či superpočítač Dojo pro trénování modelů umělé inteligence.

Odborníci na jeho slova reagovali tak, že kdyby Musk skutečně rozvoj umělé inteligence a robotiky vyvedl mimo Teslu, mohl by tím porušit své povinnosti výkonného ředitele firmy.

Technologický vývoj je pro Teslu i cenu jejích akcií velmi důležitý. Sám Musk několikrát analytiky i novináře přesvědčoval, že by ji neměli vnímat jako výrobce aut, nýbrž jako společnost na pomezí umělé inteligence a robotiky. I proto se mnozí z investorů na Muskovu hrozbu ozvali s velkou nelibostí. Investiční analytik Daniel Ives z Wedbush Securities prohlásil, že Musk rozpoutal ohnivou bouři. „Projekty okolo umělé inteligence jsou základní součástí býčí vize akcií Tesly,“ uvedl Ives. „Burza správně pohlíží na Teslu jako na narušitele zaběhnutých pořádků a technologického lídra, takže pokud by se Musk vydal vlastní cestou, bylo by to zásadní negativum pro celý příběh Tesly.“

A to by mělo dopad i na samotného Muska. Podle amerického magazínu Forbes drží rodák z jihoafrické Pretorie první místo v žebříčku nejbohatších lidí planety s odhadovaným jměním 223 miliard dolarů a hlavní zásluhu na tom má právě jeho podíl v Tesle. Ten se předloni zmenšil poté, co prodal akcie za 23 miliard dolarů, které potřeboval na nákup Twitteru v hodnotě 44 miliard dolarů.

Musk coby šéf Tesly momentálně čelí žalobě ohledně „předimenzovaného“ kompenzačního balíčku, který si pro sebe vybojoval v roce 2018, a čeká na schválení nového. A mezitím si rýpl do významných institucionálních investorů Tesly: „Pokud jde o samotné vlastnictví akcií jako dostatečnou motivaci – Fidelity a další investoři vlastní podobné podíly jako já. Tak proč se nedostaví do práce?“

Musk se do riskantní hry o větší podíl pustil ve značně citlivém období. Prodeje elektrických vozů na klíčových trzích zpomalují, takže si Tesla opět po roce pomáhá velkými lednovými slevami, tentokrát na Model Y (v polovině roku se očekává zveřejnění jeho nové faceliftované verze).

A od začátku roku se také vůbec nedaří akciím firmy. Ve skupině sedmi velkých technologických firem, známých jako Magnificent Seven, letí Nvidia či Microsoft vzhůru a i ostatním se vede dobře, až na Teslu. Ta za první tři týdny letošního roku přišla o skoro 15 procent své hodnoty.