Ruská opozice má staronovou hrdinku. A zřejmě i vůdkyni. Je jí vdova po nejznámějším ruském opozičníkovi Alexeji Navalném, který podle tvrzení kremelských úřadů zemřel v pátek. Julija Navalná vždy stála po jeho boku, a je proto známá i širší ruské veřejnosti.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Jsem odhodlána pokračovat v díle Alexeje Navalného. Chci i nadále bojovat za naši zemi. Vyzývám vás, abyste se do toho zápasu pustili společně se mnou.“ Tento emotivní pondělní projev Navalné vidělo jen na jejím účtu na síti X na 6 milionu lidí. A to přesto, že společnost vlastněná kontroverzním magnátem Elonem Muskem její účet v úterý na desítky minut zablokovala. Možná mu vadila poznámka o tom, že Navalného „zabil Vladimir Putin“.

Navalná každopádně bez průtahů převzala manželovu roli, přičemž experti oslovení webem The Moscow Times mají za to, že vlastně „ani neměla příliš na výběr“. Nejjasněji se vyjádřil politolog Abbas Galljamov, který proslul i tím, že v letech 2008 až 2012 psával Vladimiru Putinovi jeho projevy. „Její motivace je zcela přímočará a tím i pochopitelná. Manžela jí zabili, ba mučili. Co jiného může dělat?“ řekl Galljamov webu.

„Vstupuje do politiky takříkajíc proti své vůli. Rusové už navíc přivykli tomu, že politici bývají nečestní, ona ale takovou minulost nemá,“ pokračuje expert, podle kterého má Navalná „unikátní možnost“ sjednotit roztříštěnou opozici. „Bude těžké ji kritizovat. I vzhledem k situaci, která ji donutila  do politiky vstoupit,“ dodal Galljamov.

Některé těžké váhy ruské opozice už vdovu po zesnulém aktivistovi podpořily. „Za sebe říkám, že jsem připraven pomoci,“ řekl Dmitrij Gudkov, bývalý nezávislý poslanec ruské dumy, který před pronásledováním odešel do exilu. Navalnou opatrně podpořil i jiný exilový politik Maxim Kac, který se nyní zřejmě nachází v Izraeli. Sdílel její video s pozitivním komentářem.

Navalná upoutala i mezinárodní pozornost tím, že jen několik hodin po informaci o manželově smrti vystoupila na Mnichovské bezpečnostní konferenci, které se kromě vůdčích politiků zúčastňují třeba i představitelé armády nebo neziskových organizací. „Když jsem se ty zprávy doslechla, říkala jsem si, jestli bych měla zůstat tady s vámi, nebo se vrátit ke svým dětem. Pak jsem si ale řekla: ‚Co by udělal Alexej na mém místě?‘ Jsem si jistá, že on by zůstal stát tady na tom pódiu,“ prohlásila na konferenci.

V bavorském hlavním městě se rovněž setkala s vůdkyní běloruské exilové opozice Svjatlanou Cichanouskou, ke které je teď Navalná hojně přirovnávána. Běloruská politička zahájila v roce 2020 impozantní kampaň před prezidentskými volbami poté, co tamní diktátor Alexandr Lukašenko nechal uvěznit jejího manžela Sjarheje.

Podle politické komentátorky Taťjany Stanovajové by se ale Navalná mohla poučit z chyb své běloruské kolegyně. „Cichanouská měla ohromný úspěch jako Lukašenkova hlavní oponentka ve volbách, v exilu se jí ale nepodařilo stát významnou opoziční postavou,“ míní původem ruská politoložka. „Stejné riziko čeká i ji. Politici se s ní setkají, udělí vyznamenání, ale hrozí, že se doma nestane důležitou politickou aktérkou,“ cituje Stanovajovou již zmíněný web The Moscow Times.

Optimističtější je americký politolog a filozof Francis Fukuyama, podle kterého má Navalná šanci úspěšně „převzít po manželovi politickou pochodeň“.  Autor slavné i hojně kritizované knihy „Konec dějin a poslední člověk“ z roku 1992 je v poradním výboru Fondu boje s korupcí, jehož hlavní postavou i zakladatelem byl právě Navalnyj.

I když se jeho manželka vždy hlásila k tomu, že jejím úkolem je i péče o politikovu rodinu, ruské i mezinárodní veřejnosti je dostatečně známá. Objevila se s ním na řadě shromáždění i protestů, vystupuje ve filmových dokumentech a klíčovou roli sehrála v roce 2020, kdy jejího muže otrávili cestou ze Sibiře agenti ruských služeb.

Mobilizovala tehdy domácí i mezinárodní veřejnost tak vehementně, že dosáhla převozu vážně zasaženého aktivisty k léčení do Německa. Poté co manžela v lednu následujícího roku doprovodila zpět do Moskvy, nazval ji magazín Vanity Fair pro její statečnost „první dámou“. Vystudovaná ekonomka se za Navalného provdala v roce 2000 a mají spolu dvě děti. Julija hraje dobře šachy a už v roce 2015 ji nyní již neexistující nezávislá stanice Echo Moskvy zařadila na 67. místo v žebříčku stovky nejvlivnějších žen. 

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.