Nové složení Evropské komise a rozdělení portfolií vzbudilo v Praze rozpaky. Šéfka komise Ursula von der Leyenová místo dlouho skloňované energetiky či mezinárodního obchodu Jozefu Síkelovi svěřila agendu mezinárodního partnerství a Global Gateway – název, o němž mimo hrstku zasvěcenců v Česku málokdo slyšel.

Vláda to hodnotí jako historicky nejsilnější české portfolio, opozice mluví o zklamání a o budoucím neviditelném komisaři. I bez vynášení soudů tím či oním směrem je jasné, že Jozefa Síkelu čeká v Bruselu nemalá výzva. Svěřením dohledu nad Global Gateway totiž Síkela dostal na starosti projekt, v němž zatím realita výrazně pokulhává za ambicemi.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

O co tedy v Global Gateway jde? Jedná se o jeden z vlajkových unijních geopolitických projektů. Evropa se jím pokouší reagovat na čínskou iniciativu Nové hedvábné stezky, ve které se od roku 2013 Peking snaží posílit globální infrastrukturní propojenost a skrze investice především v Asii, Africe a Evropě podpořit ekonomickou spolupráci těchto oblastí s Čínou. EU se však obává, že Nová hedvábná stezka ve skutečnosti slouží k posilování vlivu Číny, zejména v Africe. To pro Evropu představuje problém jak s ohledem na její strategické zájmy, například v přístupu ke klíčovým surovinám, jako je lithium, ale také s ohledem na mezinárodní technologické a normativní standardy, které EU dlouhodobě prosazuje.

Unie má proto ambici skrze Global Gateway v těchto regionech Číně konkurovat a nabízet vlastní investiční příležitosti. Evropa to však nemá jednoduché. Čína o Nové hedvábné stezce tvrdí, že se vyznačuje principem win-win spolupráce, a proto (na rozdíl od EU) od cílových zemí nevyžaduje normativní závazky. Naproti tomu unie často uvolnění prostředků podmiňuje splněním určitých kritérií. Pro některé vlády tak může být Peking preferovaným partnerem. Existuje přitom obava, že tyto státy mohou později spadnout do dluhové pasti a ocitnout se nakonec pod silným čínským vlivem. Podle některých k tomu vede už i pouhá spolupráce s Pekingem.

Projekt Global Gateway nicméně zatím po všech stránkách sklízí spíše kritiku. Na první pohled jde o ambiciózní projekt, který má do roku 2027 mobilizovat 300 miliard eur k investicím v Africe, Asii nebo Jižní Americe. Nejde však o alokovaný rozpočet, nýbrž o částku, která by se měla do infrastrukturních a rozvojových projektů v tomto období investovat napříč všemi členskými státy EU z veřejných i soukromých zdrojů. Iniciativa tak zatím spíše připomíná rebranding dlouhého seznamu již existujících projektů rozvojové pomoci a mezinárodní spolupráce než cíleně koordinovanou strategii. Řada členských zemí EU je tak zklamaná, že nevznikl ucelený plán, a chybí tudíž incentivy se na rozvoji projektu podílet.

Absence jasného strategického záměru vede k tomu, že investice směřují roztříštěně do různých regionů i odvětví s nejasnými cíli i dopady. Nová komise, a tedy i Jozef Síkela, by tak měla iniciativě Global Gateway vetknout jasný směr, lépe jej propojit s agendou konkurenceschopnosti EU a soustředit se na významnější strategické projekty oproti současné fragmentaci a motivovat členské státy, aby se aktivně podílely.

Je to důležité i pro Českou republiku. Jako příklad se podívejme na projekt koridoru Lobito v Africe. Jde o oblast, kde EU pod hlavičkou Global Gateway investuje do rozvoje dopravní infrastruktury v Angole, Zambii a Demokratické republice Kongo. V regionu se otevírají možnosti pro spolupráci v oblasti těžby nerostných surovin, ale také v zemědělství. Koridor Lobito dobře ilustruje, proč může Global Gateway představovat význam pro Českou republiku, která se na rozvojovou pomoc ve své zahraniční politice tradičně příliš nezaměřuje. Pro exportně zaměřenou ekonomiku, jako je ta česká, Global Gateway přináší možnost podílet se na investičních projektech velkého rozsahu. Prezident Angoly jednal s premiérem Petrem Fialou o možnostech spolupráce v únoru letošního roku a podle jejich vyjádření by se české firmy mohly podílet například na výstavbě železnic či na dodávkách zemědělské techniky.

Mimo jasné strategické ukotvení je dále k úspěchu iniciativy nutné dopředu nastavit realistické a měřitelné cíle a kroky k jejich implementaci, a to ve spolupráci s partnery ze třetích zemí, aby nedocházelo k vytváření nesplnitelných očekávání. Po zkušenostech s konkurenční Novou hedvábnou stezkou v České republice, ale i jiných zemích vidíme, že velká část očekávaných investic se nakonec nemusí vůbec uskutečnit, což pak vede k frustraci a zklamání. Cílem Global Gateway by mělo být se podobnému osudu vyhnout a vytvářet ve světě obraz EU jako spolehlivého partnera.

Síkelovo portfolio tak poskytuje příležitost pro rozvoj oblastí strategického významu, jako je udržitelný rozvoj nebo konkurenceschopnost. Využít přitom může zkušenosti získané při českém předsednictví, například při vyjednávání Aktu o kriticky důležitých surovinách.

Autorka je analytička Institutu pro evropskou politiku Europeum

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist