Po pagerech začaly v rukou členů libanonského radikálního hnutí Hizballáh vybuchovat i vysílačky. Ty ve středu zabily dvě desítky lidí a zranily asi 450 členů organizace a jejich spojenců. Podle médií se ale také vznítilo překvapivé množství libanonských solárních systémů, a dokonce i čteček otisků prstů. Technologická převaha židovského státu nemohla být demonstrována jasněji. A Íránská exilová média píší o „směsici pobouření a obdivu“, kterou izraelské útoky vyvolaly napříč Blízkým východem.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Na jižním předměstí Bejrútu explodovala řada vysílaček,“ sdělil ve středu zdroj agentuře Reuters a jeho slova zanedlouho potvrdili i záchranáři napojení na Hizballáh. Během dne pak začaly přicházet další zprávy o raněných, jejichž počet jistě překonal čtyři stovky. Jedna z vysílaček vybuchla podle webu The Times of Israel i na pohřbu 12 příslušníků organizace, které jen den předtím zabily pagery. 

Explodující vysílačky zakoupil Hizballáh před pěti měsíci. Tedy zhruba ve stejné době, kdy pro své členy pořídil vybuchující pagery. Ze snímků zničeného zařízení lze usuzovat, že jde o výrobky japonské společnosti ICOM. Ta ale ve čtvrtek konstatovala, že zařízení s označením IC-V82 už deset roků nevyrábí. Na Blízký východ je dodávala mezi roky 2004 a 2014, píše turecká agentura Anadolu Agency. Ta také uvádí, že ICOM prodával produkt do zahraničí prostřednictvím autorizovaných distributorů, vyráběl jej ale ve svých továrnách.

Zdá se, že se izraelské tajné služby vlámaly ještě do dalších elektronických zařízení, která radikální hnutí používá. Pokud se potvrdí i zprávy o vybuchujících solárních systémech nebo explozivních čtečkách otisků prstů, půjde o bezprecedentní průnik do dodavatelského řetězce hnutí, které si dosud zakládalo na ostražitosti i technologické vyspělosti.

Na izraelské operace reagoval i regionální tisk. „Exploze pagerů vyvolala směs obdivu, pobouření a nedůvěry. Tato operace demonstruje technologickou, zpravodajskou i operační převahu Izraele nad Íránem a s ním spřátelenými skupinami,“ píše web stanice Iran International, který vysílá ze západního exilu. „Psychologický dopad této operace, která je pro Hizballáh jistě ponižující, je mnohem významnější než její vojenský aspekt,“ dodává server.

Hnutí Hizballáh je nejbližší spojenec teokratického vedení v Teheránu. Vysílačky a pagery proto zranily i v Libanonu operující instruktory Revolučních gard, což je paralelní íránská armáda podřízená přímo nejvyššímu náboženskému a politickému vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mezi zraněnými byl také íránský velvyslanec v Libanonu.

Média už mají jasněji i v případě pagerů, které vybuchovaly v kapsách a zavazadlech členů Hizballáhu v úterý. Podle listu The New York Times se potvrdil předpoklad, podle kterého společnost BAC Consulting se sídlem v Budapešti byla od počátku uměle vytvořená a provozovaná izraelskými službami. Právě ona byla oficiálním a finálním dodavatelem pagerů. Právo vyrábět je sice získala od méně známé tchajwanské společnosti Gold Apollo, na asijském ostrově ale zařízení fyzicky nikdy nebyla. A jak potvrdily budapešťské úřady, pagery se nikdy neocitly ani v Maďarsku. Podle zmíněného amerického deníku je totiž vyráběli přímo pracovníci izraelských tajných služeb.

Pochyby o firmě BAC Consulting panovaly už od středy, kdy se vypnul její web. A podezřelý byl i fakt, že se firma oficiálně zabývala jen poradenskými službami. Budapešť také potvrdila, že společnost na maďarském území neprovozovala žádné továrny. Reportéři NYT také zjistili, že první dodávky vybuchujících pagerů zamířily do Libanonu v roce 2022, až letos v létě ale dorazily další tisícovky zařízení.

Je paradoxem, že technologicky zastaralé pagery nahradily mobilní telefony z bezpečnostních důvodů. Sám šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh totiž zkraje roku označil moderní mobily za snadno sledovatelné a vyzval stoupence, aby je „uložili do železné krabice“ nebo je rovnou raději „zahrabali do země“.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist