Spory o sociálně-ekonomické hodnoty patří k podstatě demokracie
Bez levice a pravice není demokracie
Klára Vlachová
Praha, 2. 3. 2001
Se vstupem do nového milénia někteří intelektuálové znovu verbálně odmítli existenci levice a pravice nejen v ČR, ale dokonce i v EU. Rozsáhlá literatura na toto téma však ukazuje, že více než výpovědí o politické skutečnosti je odmítání levice a pravice přáním, které plodí další povážlivé politické myšlenky.
Levice a pravice jsou prostorovými metaforami užívanými v jazyce politiky a politické vědy. Jejich původ je ve Francouzské revoluci a vznikl podle místa, kam se jednotlivé skupiny posadily na prvním zasedání Generálních stavů v roce 1789. Reakční a monarchističtí aristokraté seděli napravo, příslušníci třetího stavu a radikálové seděli nalevo. Postupně začaly být základem sporu mezi levicí a pravicí sociálně-ekonomické hodnoty. S tímto základním sporem vycházejícím ze sociální struktury společností pak v různých dobách souvisely a souvisejí i jiné politické spory: liberalismus-autoritarianismus, materialismus-postmaterialismus atd. Vědci studující levici a pravici upozorňují, že levice a pravice nikdy nebyly pevně definované normativní termíny, ale volné analytické kategorie, jejichž obsah se liší nejen v čase, ale i mezi zeměmi. S jejich pomocí byl vždy popisován spor mezi politickými idejemi.
Spory jsou podstatou demokracie. Demokratická politika je založena na konkurenci kontrastních názorů. Tam, kde je popírána levice a pravice, tam je zpravidla popírána politika, a kde je popírána politika, tam může být ohrožena i demokracie. Pojmy levice a pravice byly v minulosti mnohokrát odmítnuty. Isaiah Berlin upozorňuje na skutečnost, že nedemokratické režimy odmítají dělení levice - pravice. I u nás byl v levicovém komunistickém režimu mezi lety 1948 a 1989 pojem politická pravice tabu, dělení na levici a pravici bylo odmítnuto a jakákoliv možnost demokratického politického sporu o věcech, které se týkají občanů, byla vytěsněna. Pojmy levice a pravice však někteří odmítli i po pádu komunistických režimů. Spor o demokracii však není sporem mezi levicí a pravicí, ale sporem mezi levicovými a pravicovými demokraty na jedné straně, a levicovými a pravicovými nedemokraty na straně druhé.
Demokraté se shodnou na tom, že po pádu nedemokratického režimu vybudují demokratické instituce, avšak po jejich ustavení se jejich další spory stanou levo-pravými. Pojmy levice a pravice byly také některými odmítnuty v souvislosti s procesem evropské integrace. Existuje názor, že v unii se pojmy levice a pravice smazávají a v procesu přibližování je důležité pouze to, kdo je proevropský. Jak je to doopravdy?
Zatímco ve všech patnácti členských zemích unie spor mezi levicí a pravicí stále existuje, na úrovni nadnárodní je toto dělení odmítáno.
Zatímco demokratičnost a legitimitu patnácti členských států nikdo nezpochybňuje, v případě nadnárodní entity nazvané EU se otevřeně hovoří o "demokratickém deficitu".
Na toto téma bylo na západ od nás publikováno mnoho analýz. Je z nich patrné, že EU má problémy s takovými podstatnými prvky demokracie, jako je svrchovanost lidu, svobodná politická soutěž, ustavování mocenských institucí a jejich odpovědnost, dělba mocí a jejich vzájemné vyvažování, problémy jsou i s principem většinového rozhodování a ochrany malých států. Výtky týkající se demokratického deficitu EU není možné brát na lehkou váhu. John Laughland dokumentuje překryv mezi nacismem, vichysmem a italským fašismem a moderním pro-evropanstvím. V ČR jsou tato fakta bagatelizována a politické strany, které nedostatek demokratických principů ve strukturách EU vnímají stejně jako podobné strany z členských zemí EU, jsou vysmívány.
Autorka je socioložka
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist