Před jedenácti lety se majitelé malé daňové kanceláře v Českých Budějovicích Jindřich Faltýn s manželkou rozhodli rozšířit podnikání: za necelé čtyři miliony korun koupili v dražbě napůl zchátralý statek v Dolním Třeboníně na Českokrumlovsku, který za další zhruba tři miliony přebudovali na malý penzion. Jenže po čtyřech letech jim soud přikázal statek bez náhrady vyklidit a vrátit původnímu majiteli, za kterého mezitím zaplatili část jeho dluhů. Důvod? Údajná chyba exekutora v dražbě.

Manželé Faltýnovi se od té doby soudí se státem o to, aby investované peníze dostali zpět. Ministerstvo spravedlnosti to ale odmítalo s argumentem, že mají náhradu chtít po původním vlastníkovi, kterému se uvedený statek vrátil. Jenže ten je stále nemajetný a v exekuci a kvůli dalším dluhům hned o statek znovu přišel.

„Právníci nás stáli už skoro milion,“ říká Faltýn, který až po letech vysoudil jen 3,3 milionu korun – tedy méně než polovinu sumy, co do statku dal. Naději na zbytek mu dal minulý týden Nejvyšší soud. Ten přitom paradoxně stál původně za tím, že o statek a investici do něj přišel.

Faltýnovi statek vydražili v únoru 2014. Protože se ale původní majitel – bývalý ředitel Jihočeské komorní filharmonie Milan Kraus – proti dražbě odvolal, museli počkat až do konce června, kdy soud pravomocným rozsudkem platnost prodeje potvrdil. Vzápětí začali statek opravovat a přestavovat na penzion.

Kraus ale o statek bojoval dál a k překvapení Faltýnových po třech letech soudy nečekaně řekly, že příklep v dražbě, kterým statek získali, byl neplatný – exekutor totiž prý nedodržel povinnou třicetidenní lhůtu, se kterou musí avizovat plánovanou dražbu, aby se o ní dozvěděl dostatečný počet zájemců.

Pohled do průběhu exekučního řízení přitom ukazuje, že dražba byla vyhlášena už půl roku před jejím konáním, ale termín se několikrát posunul kvůli námitkám Krause, který podával opakované stížnosti. A zatímco v minulosti soudy k takovému obstrukčnímu protahování dražby nepřihlížely, Nejvyšší soud změnil dosavadní uznávaný výklad zákona a nově řekl, že rozhodující nebylo datum prvního vyhlášení dražby, ale den, kdy se naposledy upřesnil termín.

V lednu 2018 tak Faltýnovi museli statek vyklidit a ten se vrátil Krausovi. Nezůstal mu však dlouho: kvůli jeho dalším dluhům skončil znovu v dražbě a má nového vlastníka.

Kdo tedy pochybil?

Faltýnovi tak začali požadovat peníze zpět – podali žalobu jak na Krause, tak na stát. A to proto, že soudy původně potvrdily platnost dražby a díky tomu Faltýnovi pokračovali v rekonstrukci. Jediný, kdo ale dobrovolně zaplatil, byl exekutor Marek Frank – ten jim vrátil 600 tisíc korun, tedy svoji odměnu za provedení dražby.

I přesto si však stál za tím, že nepochybil. „Jsem si stoprocentně jist, že můj postup byl v souladu se zákonem. Já jsem je do té nepříjemné situace nepřivedl,“ řekl tehdy HN Frank, podle něhož byl na vině Nejvyšší soud, který nečekaně změnil dosud obvyklou praxi. A za Franka, který krátce poté funkci exekutora složil, se tehdy postavila i stavovská Exekutorská komora. „Jeho postup byl potvrzen odvolacím krajským soudem a nelze jej považovat za chybný,“ uvedla.

Ministerstvo ale odškodnění dál odmítalo. Až v roce 2020 po rozhodnutí soudu doplatilo 3,3 milionu korun, tedy to, co Faltýnovi po odečtení plnění od Franka do dražby investovali.

Faltýnovi ale nadále požadují dalších více než šest milionů korun – tedy to, co investovali do rekonstrukce, ale také ušlý zisk a odškodnění nemajetkové újmy. A poukazují na to, že dnes by nemovitost měla ještě výrazně vyšší hodnotu. Soudy ale nadále dávaly za pravdu ministerstvu spravedlnosti, které popíralo právo na ušlý zisk a argumentovalo, že vynaložené investice mají chtít po Krausovi. Stát má nastoupit až jako poslední instance, když všechny ostatní cesty k odškodnění selžou. „Stát dělá vše pro to, aby vše trvalo co nejdéle,“ konstatuje Faltýn.

Když má dlužník platit další miliony

Nyní Nejvyšší soud ale vrátil žalobu na začátek. Podle něj ji předchozí soudy zamítly předčasně, když se souvislostí utrpěné škody a pochybením státu nedostatečně zabývaly. A stejně tak předchozí snahy o vymožení části peněz za zhodnocení nemovitosti od Krause už navíc potvrdily, že jsou nedobytné. „Žalobkyně prokazatelně nemohla vůči Milanu Krausovi jako svému přímému dlužníkovi úspěšně dosáhnout uspokojení své pohledávky, a to pro jeho nemajetnost,“ shrnul Nejvyšší soud.

Mimochodem, podobně špatně jako Faltýnovi skončil nakonec i exekutor Frank. Poté co ministerstvo muselo na základě rozsudku zaplatil Faltýnovým 3,3 milionu, počalo je vymáhat po exekutorovi. „Vymáhali jsme soudně, regres uhradil sám pan JUDr. Marek Frank,“ potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Michal Pleskot. Franka se HN nyní kontaktovat nepodařilo. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist