Jak správně podat ústavní stížnost

Praha, 4. 12. 2001
Kniha vyčerpávajícím způsobem popisuje jednotlivé procesní fáze řízení o ústavní stížnosti před Ústavním soudem. Jedná se o druhé, zcela přepracované a aktualizované, vydání stejnojmenné publikace, která si klade za cíl zkoumat podstatu a smysl ústavního soudnictví v České republice na příkladu řízení o ústavní stížnosti. Tento typ řízení totiž představuje jednoznačně nejčastější typ řízení před Ústavním soudem.
V jeho rámci Ústavní soud posuzuje, zda v konkrétním případě došlo či nikoliv zásahem orgánu veřejné moci (typicky rozhodnutím obecného soudu) k porušení ústavně zaručených základních práv nebo svobod stěžovatele, přičemž tímto stěžovatelem může být jak fyzická, tak též právnická osoba. Monografie pracuje s bohatou domácí i zahraniční literaturou, na některých místech se pokouší o komparaci se zahraničními právními úpravami a judikaturou, využívá rozsáhlou judikaturu Ústavního soudu, na kterou často odkazuje, a na celou řadu sporných otázek nabízí polemické pohledy. Kniha je určena pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Nemá sloužit toliko jako vklad do teorie ústavního práva, nýbrž také jako učební pomůcka a rovněž jako praktická příručka určená pro každého, kdo se chce dozvědět více o teoretických základech i praktické činnosti Ústavního soudu. Pro potřeby praxe jsou do knihy zařazeny i některé vzory podání a rozhodnutí Ústavního soudu.
Oproti prvnímu vydání knihy uplynuly již tři roky, což umožnilo posunout práci dál. Za toto období totiž bylo vydáno značné množství nových rozhodnutí Ústavního soudu, v nichž se nezřídka vyjádřil k procesním otázkám řízení o ústavní stížnosti.
V některých otázkách navíc Ústavní soud sjednotil své poněkud nejednotné právní názory, případně dokonce své dřívější názory přehodnotil a odchýlil se od nich. Ke značným posunům došlo za uplynulé tři roky rovněž v oblasti odborné literatury. V této době byla vydaná řada prací a díky této skutečnosti bylo možné na tyto impulsy reagovat a na jejich základě původní práci dále prohloubit. Není možno opomenout celou řadu změn v oblasti legislativy, k nimž ve tříletém období rovněž došlo, z nichž hlavní přestavuje novela občanského soudního řádu účinná od 1. ledna 2001.
Druhé vydání oproti předchozímu se liší jak systematikou a rozsahem, tak kvalitou. Aktualizované byly všechny kapitoly knihy, byly oproštěny o některé nadbytečnosti a naopak doplněny o nové poznatky. Kniha se má také vypořádat s teoretickými aspekty procesního institutu ústavní stížnosti. Zvýšení přehlednosti publikace by měl výrazně napomoci věcný rejstřík zařazený na konci knihy.
Mgr. Vojtěch Šimíček, Dr., Ústavní stížnost, 2. zcela přepracované a aktualizované vydání, Praha 2001, nakladatelství Linde, brožovaná, 335 stran, cena 326 Kč včetně DPH.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist