Dramatik včera absolvoval dvě premiéry - divadelní a internetovou

Praha, 14. 12. 2001
Hostem včerejšího online rozhovoru na internetovém serveru Hospodářských novin www.iHNed.cz byl spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Hned v první odpovědi se přiznal, že takto online poprvé v životě. Před slavnostní večerní premiérou svého dramatu Ubohý vrah v Divadle pod Palmovkou proto dramatik včera absolvoval další debut - internetový.
Dotazy, kterých se sešla celá řada, se nesoustředily pouze na Kohoutovu literární činnost. Ve spektru otázek se objevovala témata jako politika, národní sebe-uvědomění, nové technologie a dokonce sport. To bylo možná jediné téma, v němž Pavel Kohout poněkud tápal. I když s jistou neurčil, kdo je Ladislav Maier, dokázal poměrně hbitě povědomí o sjezdovém lyžování...
Účastníky online rozhovoru zajímaly také důvody, které Kohouta vedly ke spolupráci na jeho biografii z pera Pavla Kosatíka. Po jejich vyjmenování dramatik s nadsázkou přiblížil svůj nový projekt: "Kosatíkovu knihu čtu velmi pomalu a každou přečtenou kapitolu hned literárně komentuji. Nemohu vyloučit, že z toho bude dokonce i kniha..."
V psaní mu ale rozhodně nebudou pomáhat nové technologie včetně laptopu a internetu. Kohout stále používá jeden a půl kilo vážící psací stroj, jehož výhodu spatřuje v tom, že "napsanou stránku obvykle proškrtám až k nečitelnosti a při jejím opisu dělám další změny. Totéž s druhou, třetí a někdy i další verzí". Psací stroj je také jedna z věcí - kromě pražství -, které Kohouta pojí s jeho literárními idoly: Franzem Kafkou a Jaroslavem Haškem.
(jh)