Ředitel Dell Computer je přesvědčen, že ministerstvo neví, co bude chtít

Praha, 27. 12. 2001
Krabice, v níž uskupení Contactel a Dell Computer odevzdávalo svou nabídku v soutěži na dodavatele Internetu do škol, neměla orazítkované dno. Proto byly obě firmy ze soutěže vyřazeny. Jde o jednu z řady chyb ministerstva školství, které projekt provázejí, soudí Gabriel Berdár, ředitel české a slovenské pobočky Dell Computer.

O jaké chyby se jedná?

Například znevýhodnění zadavatele. Smlouva je do roku 2005 prakticky nevypověditelná a budou-li poté peníze, bude se prodlužovat. Technické zadání je nejednoznačné s výjimkou specifikace monitoru. Ten je v projektu za miliardy nejméně důležitý. Funkční vlastnosti jsou však ponechány na dodavateli. Jinými slovy: Já de facto nevím, co chci. Ale chci, aby mi někdo nabídl, co budu chtít. Při tak nejasném zadání nelze určit provozní náklady, tam je prostor pro zvyšování ceny.

Zadavatel žádal 6500 škol, dodavatel vybaví 3500 škol. Lze říci, že dodavatel nesplnil podmínky zadání soutěže?

Domnívám se, že ano. Otázka je, jestli se nesplnění této "velmi nepodstatné" podmínky bude posuzovat stejně přísně jako nesplnění některých "velmi důležitých" formálních kritérií výběru, jako například chybějící razítko na spodní části krabice s nabídkou.

Neurčuje nižší počet škol jinou zakázku, než na jakou byla vypsána veřejná soutěž?

Při určité kreativitě lze z formálního hlediska obhájit, že i při nesplnění zadaných podmínek jde pořád o tutéž zakázku. Zadávací dokumentace to výslovně umožňuje.

Má projekt ještě smysl?

Úmysl zlepšit vzdělávání ve školách není špatný, osobně jsem zastáncem internetizace. Česko může uspět v globální soutěži jen využitím mozkového potenciálu ekonomicky činných obyvatel a naše společnost je schopna na obdobných projektech efektivně spolupracovat. Nenacházím však smysl v proinvestování miliard korun při nejasnostech ve vybavení škol, v jejich počtu, ve financování provozu atd. Obvyklý postup při budování informačního systému začíná definicí očekávaných přínosů, parametrů, funkcionality. Až pak se hledají prostředky, jak systém dostat k uživatelům co nejefektivněji.
Vladimír Kaláb