Privatizací plynárenství firma posílila svoji pozici v elektroenergetice

RWE hodlá v Česku expandovat

Vít Smrčka
Praha, 7. 1. 2002
Podstatná část elektřiny v Evropě se bude v blízké budoucnosti vyrábět spalováním zemního plynu v paroplynových elektrárnách. V některých státech Evropské unie již v současnosti dosahuje podíl takto získávané elektřiny až čtyřiceti procent.
Podle expertů to je jeden z důvodů, proč firma RWE měla zájem o české plynárenství a v závěru loňského roku zprivatizovala Transgas a regionální distributory plynu. "Posílí tím i své postavení v elektroenergetice," hodnotí postup RWE, která je největší energetickou společností v Německu, Vladimír Štěpán z poradenské firmy Ena. Poukazuje přitom na fakt, že Německo se rozhodlo ustoupit od výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Tento krok v minulých dnech schválili i poslanci Bundestagu. Do dvaceti let by tak v SRN měla skončit výroba v jaderných elektrárnách.
Experti se domnívají, přestože nebyl německou vládou stanoven zatím náhradní program, že jedinou alternativou vedle využití obnovitelných zdrojů bude pro výrobu elektřiny použití plynu. "Paroplynové elektrárny jsou vysoce účinné a ekologické," hodnotí tyto zdroje Štěpán a připomíná, že také jejich výstavba v porovnání s jinými elektrárnami vychází levněji.
Česká elektroenergetika bude také potřebovat během deseti let nové energetické zdroje založené asi na spalování plynu. Nejpozději kolem roku 2010 začnou dožívat uhelné elektrárny ČEZ. Výstavbu nových elektráren ve větším měřítku experti nepředpokládají již vzhledem k tenčícím se zásobám tohoto paliva v tuzemských ložiscích. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů využívajících energie větru, slunce, vody nebo biomasy se v tuzemských podmínkách zdá jako nejpravděpodobnější výstavba plynových elektráren.
Příležitost pro expanzi RWE se nabízí i na českém trhu, který získal koupí Transgasu a distribučních společností. "Výrazně budou expandovat," hodnotí krok RWE Ivan Noveský, konzultant pro plynárenství, který také předpokládá, že zkušenosti z elektroenergetiky se bude firma snažit uplatnit i v plynárenství. "Přírůstkem dalších více než čtyř miliónů konečných zákazníků se RWE stane číslem čtyři na evropském plynárenském trhu," konstatoval předseda představenstva RWE Dietmar Kuhnt v souvislosti se získáním českého plynárenství. Do budoucna ale není vyloučeno, že těmto zákazníkům se bude také snažit v rámci multiutilitní společnosti prodávat vedle plynu i proud.