Experti počítají s krachem části nezávislých producentů elektrického proudu a omezením prodejů ČEZ

Dovozy elektřiny ohrožují tuzemské výrobce

Objem proudu od zahraničních výrobců by mohl dosáhnout produkce velké elektrárny na uhlí.
Vít Smrčka
Praha, 24. 1. 2002
Možnost dovozu elektrického proudu ze zahraničí silně znepokojují od počátku ledna, kdy se částečně otevřel energetický trh, tuzemské výrobce elektřiny. Největší importér Severomoravská energetika plánuje například letos dovézt přes švýcarskou firmu Entradwe 2,3 TWh elektřiny. Celkově by importy měly podle Pavla Šolce z České přenosové (ČEPS) představovat přes pět terrawatthodin proudu. To je množství, co vyrobí za rok jedna velká elektrárna ČEZ na uhlí. Dokonce se to blíží produkci v současnosti spouštěného bloku Jaderné elektrárny Temelín, který má letos dodat do sítě asi sedm TWh elektřiny. Ve svém důsledku podle některých expertů dovozy přinesou zánik menších producentů elektřiny.
"Budou to jatka," poznamenal jeden z odborníků k očekávané situaci na trhu s elektřinou. Všeobecně se předpokládá, že největší problémy budou mít letos nezávislí výrobci elektřiny, z nichž jen některé chrání povinný výkup elektřiny z kogeneračních zdrojů. "Někdo na to doplatí," tvrdí Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, jednoho z nezávislých výrobců elektřiny. Upozornil přitom na současnou situaci v Německu, kde se po liberalizaci trhu hroutí jeden menší výrobce za druhým s tím, jak se na německý trh tlačí levná elektřina z francouzských jaderných elektráren.
Odborníci se shodují, že největší západoevropští producenti jsou schopni stlačit výrazně ceny proudu, jen aby získali nové zákazníky, protože v Evropské unii je značný přebytek proudu.
"Dopad to bude mít negativní," předpokládá o dovozech elektrického proudu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž a připomíná, že okolní státy své trhy chrání mnohem více než Česká republika.
Polsko souhlasí pouze s recipročními dovozy za vývoz, Rakousko nedovolí žádný import elektřiny z České republiky a na německý trh se český výrobce stěží dostane, protože jsou zde tak vnitřně strukturované ceny, že v konkurenci neobstojí. "Náš trh je nejotevřenější," říká k nastavené liberalizaci trhu s elektřinou v ČR Kříž.
ČEZ by ale neměl ještě letos výrazněji pocítit dovozy elektřiny, míní Kříž, protože má pro již devadesát procent letošní produkce nasmlouvány odběry s distribučními společnostmi a s obchodníky s elektřinou.
"Musíme respektovat nutnost přístupu třetích stran k sítím," vyjádřil se včera Pavel Brychta, předseda Energetického regulačního úřadu s tím, že je nutné dodržovat základní principy trhu, které jsou dány směrnicemi Evropské unie. Ředitel Asociace energetických manažerů Jiří Bartoň soudí, že by měly rozhodovat především ceny a dobrá obchodní strategie domácích producentů než administrativní opatření.