Tři čtvrtiny mladých manažerů fandí regulované globalizaci

Paříž/Praha, 31. 1. 2002
Z výsledků francouzského průzkumu názorů mladých manažerů a studentů vyplývá, že globalizaci podporují téměř tři čtvrtiny francouzských studentů a mladých manažerů, zjistila obsáhlým průzkumem organizovaným pro vlivný list Le Monde pařížská agentura Sofres. Globalizaci považují dotázaní za užitečnou, protože otvírá nové trhy a nabízí nové příležitosti pro podniky a jejich výrobky. Významná menšina 25 % dotázaných mladých Francouzů považuje globalizaci za hrozbu pro zaměstnanost.
Pozitivní postoj ke globalizaci není podle organizátorů podmíněn liberálními názory mladé inteligence a manažerů. Voliči pravice stejně jako levice většinou požadují, aby proces globalizace byl regulován. Zřejmé je to z odpovědí na otázku: Domníváte se, že stát zasahuje do ekonomiky příliš, úměrně, nebo málo? Pouze 23 % dotázaných je přesvědčeno, že zásahy státu do ekonomiky jsou ve Francii nadměrné. Kolem třetiny (32 % mladých manažerů a 29 % studentů) považuje intervence státu za nedostatečné a více než 40 % (43 % mladých manažerů a 47 % studentů) za úměrné potřebám.
Úlohu státu v sociálním životě země považuje většina v obou skupinách dotázaných za nedostatečnou (54 a 53 %). Stát by podle jejich názoru měl být důslednějším ochráncem sociálních jistot. Pouze 13 procent dotázaných jej považuje za sociálně příliš starostlivý a třetina soudí, že současná úroveň péče státu o sociální záležitosti je taková, jaká má být. Jen o něco slabší polovina dotázaných studentů i manažerů se vyslovila také pro větší důvěru a svobodu pro podniky. Druhá polovina soudí, že stát by měl podniky důsledněji kontrolovat a usměrňovat.
Názory mladých lidí se ve Francii dost podstatně liší od názorů starších generací. Výzkum uskutečněný mezi dospělým obyvatelstvem všech věkových skupin dospěl k závěru, že globalizaci podporuje bezvýhradně jen 37 % populace. Negativní názory vyslovilo z celkové populace 55 % dotázaných. List Le Monde zadal agentuře Sofres tento průzkum v souvislosti s pořádáním akce "Vlak zaměstnanosti", která se konala ve Francii 14. až 28. ledna. Vlak vyjel z Lille a po projetí řady etapových měst dojel do Paříže. Průzkumy ve všech etapách podle organizátorů prokázaly, že mladí Francouzi přijímají globalizaci nikoliv na kolenou, ale s požadavky na její regulaci. (vb)