Praha, 13. 2. 2002 Řešit nedostatek peněz na studiích tak, že se platba půjčky odsune na dobu po skončení školy, v Česku téměř nelze.
Jediným ústavem, který tuto možnost nabízí, je Komerční banka. Ostatní finanční domy, které se orientují na drobné klienty, pamatují na studenty maximálně nabídkou kontokorentů - půjčkou vázanou na účet, kterou je však nutné do jednoho roku vyrovnat.
Banky tvrdí, že studenti o půjčky na studium neprojevují velký zájem. Pro některé vysokoškoláky mohou být brzdou podmínky, za kterých finanční domy peníze poskytují. Mezi požadavky je i to, aby zájemce měl při studiu pravidelný příjem a doložil bance, že je schopen s penězi dobře hospodařit.
Tuzemské domy nechtějí nic mimořádného. Podobně totiž postupují například v sousedním Rakousku, kde kvůli úvěru na studia mladí lidé bankám dokazují, že mají vyšší měsíční příjmy než výdaj, nefigurují v registru dlužníků a nepobírají sociální příspěvky od státu včetně stipendií.
Diskuse o zavedení školného nicméně některé banky vede k tomu, aby půjčky zahrnuly do své nabídky. Kromě České spořitelny potvrzuje tento plán například eBanka či Raiffeisenbank. "Ještě letos připravíme půjčku s odloženou splatností. Studenti jsou významnou klientskou skupinou. O konkrétních detailech půjčky zatím ale mluvit nechceme," uvedla Věra Čarná z České spořitelny. "Bude záviset i na podpoře státu," řekl Tomáš Krones z Raiffeisenbank. Naopak GE Capital Bank či Živnobanka Hospodářským novinám potvrdily, že o této službě zatím neuvažují.
Komerční banka se úvěry pro vysokoškoláky či pro žáky jiných vyšších odborných škol snaží rozjet už tři roky. "Studenti mohou získat úvěr od padesáti tisíc do sto padesáti tisíc korun. Mohou se rozhodnout, zda budou splácet při studiu, nebo až po jeho skončení," vysvětlila Markéta Dvořáčková z tiskového oddělení ústavu. V praxi to nicméně vypadá tak, že pro odloženou splatnost banka zpravidla vyžaduje stoprocentní zajištění úvěru - což znamená, že se student při podobné žádosti neobejde bez pomoci příbuzných, kteří by za něj půjčku museli zaplatit.
Komerční banka eviduje 39 tisíc studentských kont. Zatím k nim poskytla jen 626 úvěrů s celkovým objemem zhruba 41 miliónů. Znamená to, že v průměru si studenti žádají o půjčku kolem 65 tisíc korun. "Že je studenti využívali na běžné výdaje, to se říci nedá," dodává Dvořáčková. Maximální půjčku ve výši 150 tisíc korun si podle ní berou většinou zájemci o studium v zahraničí.
Olga Skalková
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist