účastník ekonomického fóra HN
Praha, 26. 2. 2002
Pokud tempo růstu evropských ekonomik klesá, pak se menší a středně velké tuzemské firmy musí orientovat na jiné trhy, třeba asijské. To je recept Jiřího Belingera, ředitele firmy Vari, která vyrábí zahradní a zemědělskou techniku.
"Recese v Německu bude pro Česko přínosem jen dokud produktivita v českých filiálkách německých firem zůstane na evropské a mzdy na současné úrovni," soudí Belinger. Zvýšení mezd jako důsledek vyrovnávání cen s unií povede podle jeho názoru ke ztrátě výhod levnější zóny. Západní firmy, které zde budují převážně jen nenáročné montážní závody, je snadno odstěhují do výhodnějších teritorií.
"Šancí českých firem jsou jiné trhy," říká ředitel firmy Vari, která se orientuje na střední Ameriku, střední a východní Asii. "Pokud se na východních trzích najde bonitní partner, pak je vyhráno, protože tam lze dosáhnout vyšší přidané hodnoty než na přesyceném evropském trhu," dodává Belinger.
Další obranou společnosti Vari proti recesi je zvýšení produktivity. "Naším cílem je produktivita na jednoho zaměstnance ve výši dva milióny korun, to odpovídá slušnému německému podniku," říká Jiří Belinger. Dnes dosahuje Vari produktivity kolem 1,5 mil. Kč, průměrná tuzemská úroveň je 1 až 1,2 miliónu korun na pracovníka. (ab)