New York/Praha, 26. 2. 2002
Nejhorším možným způsobem, tedy vyhlášením krachu, pocítilo vloni oslabení americké ekonomiky 1,49 miliónu společností. Údaj znamená meziroční nárůst o 19 procent a nejhorší výsledek americké ekonomiky v historii. Vyplývá to z údajů které zveřejnila Administrativní kancelář amerických soudů.
"Zvýšený počet bankrotů je naprosto neoddělitelným jevem každé ekonomické recese," říká Peter Kreisky, analytik společnosti Mercer Management Consulting.
Ochlazení, které americkou ekonomiku zasáhlo na začátku loňského roku, podpořily v září ještě teroristické útoky na New York a Washington, což podle názoru analytiků vytvořilo téměř ideální podmínky pro krachy společností. Doplatil na to například maloobchodní řetězec Kmart, který stáhla ke dnu především nízká ochota lidí utrácet peníze a konkurenční boj. Recesí vyčerpaná společnost pak neměla na náročné soupeření dostatek prostředků a byla proto nucena požádat o soudní ochranu před svými věřiteli.
Odvětvím, které ekonomická recese zasáhla nejsilněji však určitě zůstává letecká přeprava. Příkladem mohou být bankroty zavedených leteckých společností Swissair nebo Sabena. Přestože bezprostředně po zářijových událostech byl za krizi odvětví označován strach lidí z létání, odborníci přičítají mnohem větší odpovědnost ekonomickému zpomalení.
"Ekonomická situace lidí má na omezování letů mnohem vyšší vliv než obavy o bezpečnost," prohlásil v nedávném rozhovoru pro HN Ulrich Wachter, viceprezident letecké společnosti Lufthansa.
Přestože vše nasvědčuje, že útlum americké ekonomiky se již chýlí ke konci, zůstávají analytici v oblasti bankrotů skeptičtí i pro letošní rok. Důvodem je především účetní skandál, který zasáhl společnost Enron. I když byl pád této firmy největším v americké historii, odborníci se obávají, že se jedná pouze o pověstnou špičku ledovce. S napětím se proto čeká na hospodářské výsledky za první letošní kvartál, které již budou podrobeny ostrému dohledu dozorčích orgánů. (hlo)