Sněmovna lordů povolila klonování embryí k vědeckým účelům

Londýn/Praha, 1. 3. 2002
Britští vědci se stanou průkopníky v klonování lidských embryí pro účely lékařského výzkumu. Zvláštní výbor Sněmovny lordů rozhodl ve středu mimo jiné o tom, že se Británie stane první zemí, která bude moci otevřít vůbec první banku kmenových buněk.
Výbor, na jehož čele stojí biskup anglikánské církve Richard Harries, zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance zakazující bezvýhradně klonování lidských zárodků. Britský parlament předtím s "výrobou" kmenových buněk souhlasil - pokud tato bude sloužit k čistě vědeckým účelům.
"Výrok Sněmovny lordů nabízí reálnou naději miliónům osob trpících Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou a dalšími závažnými nemocemi, že budou moci být jednoho dne uzdraveny," přivítala rozhodnutí horní komory parlamentu Britská lékařské asociace.
Problematika množení kmenových buněk se dostala před soud po protestech odpůrců klonování poukazujících na to, že by aplikace metody mohla jednoho dne vést k ničím neomezené "umělé výrobě" lidských bytostí.
Členové Společnosti na ochranu lidského plodu v této souvislosti mimo jiné poukazovali na případ slavné ovce Dolly naklonované britskými vědci v druhé polovině devadesátých let.
Dolly trpí artriditou, která se u ovcí v jejím věku běžně nevyskytuje. Odpůrci klonování tvrdí, že její nemoc je přímým důsledkem metody, s jakou přišla na svět.
Vědci si slibují, že jim klonování umožní produkovat plnohodnotné lidské tkáně, které mohou sloužit k transplantacím důležitých životních orgánů, a zachrání tak životy tisíců osob. (Reuters, rkl)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist