Londýnský festival židovských knih hostí také spisovatele Lustiga a Klímu

Londýn, 5. 3. 2002
Pocit, že holocaust svým způsobem nikdy neskončil a pokračoval na různých místech světa proti různým lidem, vyjádřili v nedělní londýnské debatě o knihách, životě, lidech a spisovatelích Arnošt Lustig a Ivan Klíma. Lustig připomněl, že jako novinář viděl různé revoluce a převraty, jako byla například v Číně či Indonésii, a že zprávy z Kambodži z doby Pol Pota nebo z válečné rozpadající se Jugoslávie v posledním desetiletí ukazují, že někteří lidé se od nacistů lecčemu naučili a jejich hrůzy dále prohloubili.
Debata obou českých spisovatelů byla na programu prvního víkendu židovského knižního týdne, který nyní začal v Londýně a který pořadatelé označují za největší akci tohoto druhu. Podílí se na nich řada knihkupectví v Londýně i mimo něj a londýnské kino Riverside Studios, které uvede čtyři Lustigovy filmy. Lustig v Londýně také představil anglický překlad své knihy Krásné zelené oči, který nyní vyšel v Británii a za několik týdnů vyjde ve Spojených státech, kde spisovatel žije a pracuje.
Židovský knižní týden doprovází výstava o českých spisovatelích židovského původu, která loni sklidila úspěch v Jeruzalémě a Tel Avivu. Nyní se vedle anglické verze připravuje také německá, která bude uvedena v Lipsku na knižním veletrhu. České publikum ji zatím vidět nemohlo, protože plánovaná vernisáž 10. ledna byla pro nedostatek peněz odsunuta na neurčito. (čtk)