V ruské enklávě na Baltu se hovořilo o strachu z izolace i miliónových investicích

Kaliningrad chce těžit z rozšíření EU

Unie chce pro Kaliningrad standardní pohraniční režim, ale nabízí peníze.

Tomáš Šponar

Kaliningrad/Praha, 7. 3. 2002
Premiéři Polska, Ruska, některých pobaltských zemí a zástupci Evropské unie jednali včera o budoucnosti Kaliningradské oblasti, ruské enklávy na pobřeží Baltu.
Hlavním tématem jednání Leszka Millera, Michaila Kasjanova a dalších bylo příští postavení oblasti, sevřené mezi Polsko a Litvu, po plánovaném rozšíření Evropské unie o tyto dvě země.
Kaliningrad se pravděpodobně už v roce 2004 stane izolovaným ostrovem pod správou Ruské federace uprostřed rozšířeného evropského společenství.
Na jedné straně znějí obavy obyvatel Kaliningradu z ještě větší izolace, mimo jiné ze zavedení striktního vízového režimu. Na druhé straně je pak snaha Bruselu i zemí čekajících na vstup do EU zachovávat všechny předpisy platné na vnější hranici patnáctky.
"Neměli bychom dopustit, aby se Kaliningrad ocitl v euroobklíčení, v situaci, v níž prohraje především Evropa," informoval prostřednictvím agentury Itar-Tass premiér Kasjanov o pozici Moskvy na včerejší schůzce.
Kaliningrad je ovšem oblast namnoze problematická. Operují tady zavedené struktury organizovaného zločinu, rozšířené je pašování drog, k tomu i silně znečištěné životní prostředí a nezvykle vysoký výskyt infekčních onemocnění včetně AIDS. Z toho pramení rezervovaný postoj Bruselu.
"Společně s Ruskem musíme najít základ k dohodám, které zajistí snadnou dopravu lidí i zboží. Zároveň však nechceme slevit z našich bezpečnostních standardů," citovala agentura Reuters z prohlášení evropského komisaře Chrise Pattena. "Nemůžeme měnit základní pravidla, tedy ani schengenská," zdůraznil.
Komisař Patten se nicméně pokoušel více než milión obyvatel enklávy i Moskvu uklidnit prohlášením, že z rozšíření unie budou v každém případě profitovat: "Jen do této chvíle poskytl Brusel Kalinigradu pomoc v celkové výši 40 miliónů eur."
Polský vicepremiér a ministr infrastruktury Marek Pol nadto včera do Kaliningradu přivezl příslib rozsáhlých investic. "Do jednoho z největších projektů, plánované výstavby teplárny a elektrárny, jsou naši investoři ochotni vložit miliardu dolarů. Chtěli bychom, aby se naše letecká společnost LOT stala hlavním dopravcem v oblasti," řekl Pol, i když v krátkodobém horizontu vidí tento plán jako ztrátový. "Předpokládám, že LOT zůstane i v době, kdy přepravci začnou vydělávat."
Včerejší jednání lze považovat za přípravu na květnový summit, pro nějž se připravuje smluvní dokument o postavení Kaliningradu.