Ruskojazyčný východ země směřuje k Moskvě, západ Ukrajiny naopak k Evropské unii
Ukrajina není soudržným státem
Ukrajinské volby ukázaly, že padesátimiliónovou zemi tvoří několik odlišných částí.
Luboš Palata
/Od našeho zvláštního zpravodaje/
Kyjev, 4. 4. 2002
Padesátimiliónová Ukrajina, rozlohou větší než Francie, není ani po více než deseti letech nezávislosti jednolitým státem. Západ, střed a východ Ukrajiny se od sebe v politickém, historickém, kulturním i ekonomickém smyslu od sebe odlišují více než mnohé evropské státy.
Zatímco západní oblasti byly po staletí součástí středoevropských zemí, především Rakousko-Uherska, východ Ukrajiny byl součástí ruské sféry a žije tam desetimiliónová ruská menšina. Jih patřil k Osmanské říši a dodnes je na Krymu výrazná tatarská komunita.
Naprostá rozdílnost se projevila i v parlamentních volbách minulý týden. Na západě opoziční blok Naše Ukrajina bývalého premiéra Viktora Juščenka spolu zde s ostře protivládním uskupením Julie Tymošenkové dostal asi sedmdesát procent hlasů.
Tyto dvě strany naopak zcela propadly na ruskojazyčném východě Ukrajiny a na Krymu, kde jasně dominovala promoskevská komunistická strana, jejíž podpora zde přesáhla třicet procent.
Uskupení kolem prezidenta Leonida Kučmy nejvíce uspěla v centrálních oblastech Ukrajiny. Ty jsou tradičně nakloněny současné vládní moci, jež provádí umírněnou politiku nezávislosti, která však neodporuje úzké spolupráci s Moskvou.
Debaty o rozdělení
"Volby znovu vznesly otázku rozdělení Ukrajiny," prohlásil v rozhovoru pro ruská média vůdce komunistů Petro Symonenko. Proti tomuto vyjádření se ostře ohradilo ukrajinské ministerstvo zahraničí, jehož šéf Anatoly Zlenko prohlásil: "Ukrajina i po volbách 31. března je a zůstane jednotným státem."
Podle západních diplomatů působících v Kyjevě by však neúspěchy Ukrajiny ve snaze o přiblížení k západní Evropě, případně delší období ekonomické stagnace, mohly vytvořit podmínky pro rozpad.
"Není vyloučeno, že by se mohlo objevit především na západní Ukrajině v okolí Lvova separatistické hnutí, které by vyústilo až do ozbrojených nacionalistických bojůvek. Už dnes tam existují polovojenské organizace," uvádí jeden z těchto diplomatů.
Západní Ukrajina kolem zcela středoevropsky působící haličské metropole Lvov byla už v minulosti samostatným státem. Po rozpadu Rakousko-Uherska se zde vytvořila demokratická "Západoukrajinská republika", která však zmizela během dvou let po válkách s Polskem a ruskými bolševiky.
Prokazatelně živé jsou ale tradice Ukrajinské povstalecké armády (UPA), u nás známé pod označením "banderovci". UPA vznikla v meziválečné době jako výraz odporu proti polskému státu, k němuž Lvov a dnešní západní Ukrajina do druhé světové války patřily. V době války UPA zkoušela spolupracovat s nacisty, ale stejně často proti nim i bojovala, podobně jako proti Polákům a sovětským vojskům. Nejsmutnější kapitolou činnosti UPA jsou protižidovské pogromy. Ozbrojené boje s UPA skončily na počátku padesátých let.
Otázka UPA je dodnes jednou z těch, které nejvíce ilustrují rozdělení Ukrajiny. Zatímco na západě jsou tito lidé pokládáni za hrdiny, oficiální vládou v Kyjevě a východem země za pronacistické kolaboranty.
Těsně před volbami proto vzbudilo velký odpor rozhodnutí městské rady západoukrajinského Ivano-Frankovska, která se rozhodla udělit příslušníkům spolu s nacisty bojující ukrajinské divize SS "Haličina" privilegia válečných veteránů. Proti tomuto kroku se dokonce konala v Kyjevě demonstrace.
Regiony se oddělují
Tyto spory jsou však jen špičkou ledovce. Kyjevský politolog Alexander Suško upozorňuje, že v rámci "evolučního rozpadu Ukrajiny" jsou regiony stále méně závislé na centru. "Na Ukrajině se v rámci tohoto procesu vytvořilo i naše vlastní Bělorusko - extrémně autoritativní Doněcká oblast," tvrdí Suško v týdeníku Zerkalo nedeli. Naproti tomu na západní Ukrajině je situace podobná poměrům středoevropských zemí.
Podobně je to i hospodářsky. "Západ má většinou slušnou infrastrukturu, zcela jiný vztah k práci, ve středu Ukrajiny běží jakási výroba ve strojních gigantech, ale na východě, orientujícím se na Rusko, nastal mnohde ekonomický rozpad," uvádí již citovaný diplomat. "Západ přirozenou gravitací míří k Evropské unii, východ k Rusku," dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist