Srbský dinár je volně směnitelný

Bělehrad/Praha, 17. 5. 2002
Jugoslávie oznámila, že její měna dinár je plně konvertibilní, což potvrdil ve středu večer Mezinárodní měnový fond. Směnitelnost vyhlásila Jugoslávie krátce poté, co MMF schválil půjčku Bělehradu ve výši 829 miliónů dolarů.
Dinár nebyl plně směnitelný na světových trzích od roku 1946. Dosud se prodával v oficiálním kursu 60 dinárů za euro. Srbští ekonomové odhadují, že po zavedení konvertibility se kurs příliš nezmění. "Usnadní to vstup naší země na mezinárodní trh," uvedla Olivera Ilinčičová z jugoslávské centrální banky.
Konvertibilita podle ekonomů situaci obyvatel nezlepší, protože lidé mají ještě v paměti hyperinflaci z počátku devadesátých let a všechny svoje příjmy automaticky mění v devizy. Těmi byly dříve německé marky, nyní je nahrazuje euro, kterým se dá běžně platit i v obchodech.
Směnitelnost dináru se v zahraničí viditelně neprojeví. Ani čeští turisté, kteří by měli zájem o koupi této měny před vycestováním, moc šancí ke koupi nemají. Žádná z velkých tuzemských bank nepočítá s tím, že by dináry v nejbližší době kupovala či prodávala. "ČSOB zatím nebude používat dináry ani v hotovostním, ani v bezhotovostním styku," řekl včera mluvčí banky Pavel Hejzlar. Stejně odpověděla i Komerční banka a Česká spořitelna. Důvodem je i to, že banky neočekávají žádný zvýšený zájem ze strany svých klientů. Čeští turisté jezdí do Srbska jen ojediněle, používají tuto zemi pouze pro tranzit při cestách do Bulharska nebo Řecka. "Nevím o žádné tuzemské cestovní kanceláři, která by do Srbska pořádala zájezdy," potvrdil Vlastimil Světlík z vedení Asociace českých cestovních kanceláří.
Jiná situace je u podnikatelů. "Pro české vývozce je to dobrá zpráva. Srbské podniky nyní mohou bez omezení nakupovat eura a dolary a přímo ze srbských bank je převádět do zahraničí, tedy i do ČR. Před zavedením vnější konvertibility toto možné nebylo a platby probíhaly přes německé či rakouské banky. Výrazně se tím komplikoval obchod a zvyšovaly náklady," říká generální ředitel CzechTrade Martin Tlapa. (me, ska, juf)