PEREX: Rozdíly v příjmech se prohlubují, zaměstnanci s vysokými platy dostali přidáno více než lidé se mzdami nízkými

TITULEK38: Průměrný plat přesahuje čtrnáct tisíc korun

PEREX: Průměrná měsíční hrubá mzda vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku reálně o 3,2 procenta.

AUTOR-DOMICIL:

Zdena Balcerová, Aleš Vojíř

www.ihned.cz/autori

AUTOR-DOMICIL:

Praha, 4. 6. 2002

Propast mezi platy v různých profesích se stále zvětšuje. Bankovní úředníci na výplatních páskách dostávali v prvním čtvrtletí letošního roku o šestnáct procent více než ve stejném období minulého roku. Proti tomu ve školství si zaměstnanci polepšili jen o šest procent. Vyplývá to z údajů včera zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Vláda sociální demokracie přitom před čtyřmi lety slibovala, že školství bude patřit mezi její priority. Platy těch, co mají připravit dorůstající generaci na konkurenci v Evropské unii, patří však stále mezi ty nejnižší.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku dosáhla v prvních třech měsících letošního roku 14 204 korun. Zaměstnanci si proti stejnému období vloni polepšili v průměru o sedm procent. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny se zvýšily o 3,7 procenta, vzrostla i reálná mzda - a to o 3,2 procenta.

Nejvyšší platy mají i nadále zaměstnanci, kteří pracují pro zahraniční či mezinárodní firmy. Lidem se navíc vyplatí pracovat u soukromých společností. V podnikatelské sféře totiž činila průměrná mzda 14 749 korun proti 12 047 ve sféře veřejné. "Ačkoli vláda před volbami hovořila o smývání rozdílů mezi oběma sférami, čísla ukazují, že se jí to stále nepodařilo," podotkla analytička Volksbank Markéta Šichtařová.

Nejméně peněz berou zemědělci, jen o necelou tisícikorunu jsou na tom lépe učitelé či sociální pracovníci. Naopak nejlépe placeni jsou zaměstnanci bank a pojišťoven, kterým přibývá na kontě každý měsíc v průměru 31 tisíc korun.

"Růst mezd odpovídá reálným možnostem české ekonomiky," míní ekonom David Marek ze společnosti Patria Finance. Nynější vývoj podle něj nenasvědčuje tomu, že by mohlo dojít k růstu inflace, kterou by vzhůru tlačily právě rostoucí mzdy.

Obdobný názor zastává i Markéta Šichtařová z Volksbank. Rostoucí mzdy sice bývají hlavní příčinou růstu inflace, čtvrtletní čísla podle ní však nenaznačují, že by se mělo výrazněji zdražovat. Růst mezd sice spotřebu podpoří, to se ale kladně odrazí v růstu hrubého domácího produktu, míní Šichtařová.

Větší platy ale mohou podle analytičky České spořitelny Heleny Horské ohrozit české exportéry. "Více jak třináctiprocentní zhodnocení koruny vyžaduje výraznější redukci výrobních nákladů, mezi které patří i mzdové výdaje. V opačném případě může dojít ke ztrátě konkurenceschopnosti domácího průmyslu," řekla.

Naopak rostoucí náklady na platy by neměly odradit další zahraniční investory. Produktivita práce totiž roste podle šéfa agentury CzechInvest Martina Jahna rychleji než mzdy. Ani ti investoři, kteří v Česku již působí, neodejdou, jelikož růst platů započítali do svých plánů.

Komentář, str. 12

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist