Když někdo, kdo se ocitne v problémech, začne uhýbat a mlžit, může to znamenat, že jeho svědomí není kdovíjak čisté. Platí to samozřejmě i v politice. Politici koalice Spolu včera ve sněmovně při projednávání bitcoinové kauzy Pavla Blažka uhýbali a mlžili. Stejně jako Pavel Blažek osobně. Jak se to má s jejich svědomím, sice rozsoudit nelze, ale nemohou se divit, že s takovým přístupem zatím boj o důvěru veřejnosti drtivě prohrávají. A je otázka, jestli s tím ještě mohou něco udělat.

Veřejnost chce znát jasnou a důvěryhodnou odpověď na vcelku prostou otázku: Co je za tím, že dnes už bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek přijal jako dar pro své ministerstvo miliardu korun v bitcoinech pocházejících z trestné činnosti od odsouzeného zločince? Byla to opravdu jen naivita? 

Pavel Blažek, ale i premiér Petr Fiala zatím nabízejí pouze odpověď, se kterou se opravdu těžko spokojit: Protřelý ministr spravedlnosti měl záchvat politické slepoty a neuvědomil si, že přijetí peněz od zločince představuje reputační problém. Když mu to došlo, rezignoval, čímž přijal politickou odpovědnost. Hotovo, dvacet. „Co ještě chcete slyšet, já už nemám co vysvětlovat,“ divil se ministr poté, co se přes počáteční odmítání ráčil dostavit do Poslanecké sněmovny.

Takže mu řekněme, že opravdu JE co vysvětlovat. Dosud známá chronologie případu totiž vypadá příšerně. Posuďte:

Advokát odsouzeného zločince Jiřikovského píše na ministerstvo spravedlnosti, že když Jiřikovský dostane zpět zabavenou techniku, na které se nacházejí bitcoiny obrovské hodnoty, je ochoten dát ministerstvu spravedlnosti třicet procent z celé částky.

Ministerstvo nereaguje odmítavě.

Krajský soud v Brně rozhoduje, že se technika Jiřikovskému vrátí.

Je podepsána darovací smlouva.

Při oficiálním otevření bitcoinové peněženky se zjišťuje, že v ní zbývají bitcoiny v přepočtu za tři miliardy.

Miliardu inkasuje ministerstvo spravedlnosti.

Pak ale vychází najevo, že z bitcoinové peněženky už předtím odešly bitcoiny za několik miliard neznámo kam.

Co si o tom myslet? Je samozřejmě možné, že platí verze Pavla Blažka, že byl přesvědčen, že bitcoiny nepocházejí z trestné činnosti a že se v odsouzeném zločinci náhle hnulo svědomí, takže se jako „pokání“ rozhodl obdarovat stát. Je samozřejmě trochu záhada, o jakém pokání to Blažek mluví, když současně říká, že věřil, že peníze jsou čisté a vše je „tak legální, že to legálnější nemůže být“. Teoreticky je ale možné, že se odsouzený Jiřikovský kál za nic, že se v něm znenadání probudil duch svatého Františka či Matky Terezy a rozhodl se konat dobro. A zrovna prostřednictvím Blažkova ministerstva. Lidé dělají zvláštní věci a zázraky se občas dějí.

Ale také je možné, že za tím žádná zázračná proměna osobnosti není, že šlo o zcela světský deal: My ti uvolníme přístup k miliardám, které jsi nakradl na darknetu, a ty nám část z nich dáš. Něco státu, aby to vypadalo dobře, a něco odejde někam jinam. A bude to win-win.  Zde je potřeba disclaimer: Nic takového samozřejmě tvrdit nelze. Autor jen konstatuje, že pokud  nejsou k dispozici jasná a důvěryhodná vysvětlení, není čím krotit představivost, která je, vzhledem k bohaté historii kauz v české politice, oprávněně bujná.

Otázky, na které je v zájmu obnovení důvěry nutné odpovědět, jsou v zásadě čtyři:

1) Jak je možné, že se ministr Pavel Blažek nezajímal o skutečné důvody, proč odsouzený zločinec chce dát zrovna jeho ministerstvu miliardu?

2) Proč ministr Pavel Blažek nenechal pořádně prověřit skutečný původ peněz, které od odsouzeného zločince přijímá?

3) Jak vypadaly v posledním roce kontakty Pavla Blažka s Nejvyšším soudem a s Krajským soudem v Brně, které otočily dosavadní rozhodnutí a rozhodly o tom, že se zločinci Jiřikovskému vrátí technika, na které bitcoiny byly?

4) Kam odešly z vrácené peněženky odsouzeného zločince další miliardy v bitcoinech ještě předtím, než byla podle tvrzení ministerstva spravedlnosti oficiálně otevřena?

Na nic z toho zatím odpověď nemáme. Místo toho koaliční politici ve sněmovně dokola opakují, že Pavel Blažek aspoň odstoupil a že tím pádem je lepší než Andrej Babiš, který je obžalovaný a odstoupit ho ani nenapadlo. Je to klasické vypouštění mlhy prostřednictvím metody „ale-vy- jste-ještě-horší-než- my“. Ovšem je to zoufalý pokus. V této mlze se podstata nynějšího skandálu neztratí. Ztrácí se v ní hlavně důvěryhodnost předních politiků koalice Spolu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist