AUTOR-DOMICIL: Kristýna Havligerová

www.ihned.cz/khavligerova

Letní prázdniny jsou pro studenty ideálním obdobím, kdy si mohou vydělat trochu peněz. Někteří sázejí na jistotu a práci shánějí přes studentské agentury. Odvážnější si ji hledají sami - na internetu nebo přes známé. Taková brigáda bývá často lépe placená než ta, kterou nabízejí agentury. Výdělky se mohou pohybovat kolem deseti tisíc korun i více za měsíc. Studenti si ale musí ohlídat, aby je zaměstnavatel neošidil. "Ideální je mít už před nástupem sepsanou smlouvu, z níž bude jasná zejména pracovní náplň a výše mzdových podmínek," zdůrazňuje Zdeněk Jarolímek, jednatel společnosti Persea.

Hledání práce přes agentury se v létě nijak neliší od školního roku. Zájemce se zaregistruje a potom si hlídá aktuální nabídku, a to přímo v agentuře nebo přes internet. Nabídka brigád je také obdobná jako po zbytek roku. Přibývají však práce na stavbách, v cestovním ruchu či rekreačních střediscích. Cestovní kanceláře mají například větší zájem o asistentky se znalostí alespoň jednoho světového jazyka, hotely zase o recepční a pokojské. "Nabídka přes léto pochopitelně roste, kmenoví pracovníci firem si vybírají dovolenou a některé podniky v letních měsících vyvíjejí vyšší aktivitu," uvádí Josef Rajtr, ředitel společnosti Majora PPS.

Kdy začít brigádu shánět

Největší zájem o práci se soustřeďuje na začátek prázdnin. Studenti si totiž chtějí nejprve vydělat a pak odjet na prázdniny. Může se tak stát, že agentury nejsou schopny uspokojit všechny zájemce. Proto jejich zástupci mladým lidem doporučují, aby letní brigádu hledali až na měsíc srpen. Právě v tomto měsíci totiž zaměstnanci většiny firem odjíždějí na dovolenou a nabídka pracovních míst je širší než v červenci. "Firmy specifikují své požadavky maximálně s týdenním předstihem, nemá proto smysl, aby nás studenti kontaktovali již v těchto dnech. Svou šanci na získání letní brigády takto rozhodně nezvýší," říká Zdeněk Jarolímek.

Určitou výhodu při hledání brigády přes agenturu mají ti studenti, kteří jsou u zprostředkovatelů zaregistrováni déle a spolupracují s nimi průběžně po celý rok. "Určitě raději pracujeme s lidmi, s nimiž jsme měli v průběhu roku pozitivní zkušenost, než abychom sázeli na někoho nevyzkoušeného z řad nově zaregistrovaných," přiznává Jan Petrasch, senior poradce personální společnosti Adecco.

Na vlastní pěst

Slušnou šanci sehnat na léto práci mají i studenti, kteří se neobrací na agentury. Nejlepší je hledat přes dobré známé. Největší výhodou pak je obvykle vyšší výdělek. Brigádník dostane přesně to, co nabízí ta která firma, zatímco zprostředkovatelé si strhávají určitý poplatek. Obvykle je to čtvrtina až polovina z platu. Z hodinové mzdy ve výši sto korun tak student dostane zhruba sedmdesát korun.

Mladí lidé, kteří si hledají práci na vlastní pěst, by se měli především vyvarovat ústních dohod. Právníci radí, že i kdyby brigáda měla trvat pouhý týden, měl by mít student uzavřenou písemnou smlouvu, a to buď dohodu o provedení práce či pracovní činnosti. Pokud písemně uzavřená smlouva obsahuje všechny náležitosti a zaměstnavatel ji nedodrží, může si brigádník stěžovat na kontrolním odboru úřadu práce, popřípadě se i soudit.

Jaké jsou možnosti

Klasickou brigádou jsou například letní dětské tábory. Jednotlivé běhy trvají dva až tři týdny a studenti kromě platu za starost o děti často získají i praxi, kterou po nich vyžaduje škola. Odměna se liší tábor od táboru. Může se pohybovat od pěti set do pěti tisíc korun za pobyt. "Být s dětmi celý den a večer vymýšlet nový program je náročné. Děti mi to ale stoprocentně oplatí. Vedoucí je pro ně náhradou za rodiče, a tak se na něho upnou," říká Libor Plak, student Vyšší odborné školy informačních služeb. "Zažil jsem s nimi spoustu legrace a hodně jsem se naučil. Navíc je člověk pořád v přírodě a s dalšími fajn lidmi," dodává.

Ten, kdo si netroufne na práci s dětmi, může například vypomáhat v kempu. Petra Vichterajová, studentka České zemědělské univerzity, prodávala dva roky po sobě jídlo u rybníka v jižních Čechách. Přiznává však, že její zkušenosti nepatří mezi nejlepší. Na výdělek si nestěžuje, ale vztahy mezi brigádníky a majiteli kempu nebyly ideální. "Hned od začátku nám tykali, což není zrovna profesionální přístup. A kamery nad pokladnami vzájemnou důvěru jen snižovaly," vzpomíná studentka. "Práce sama o sobě byla dost náročná, člověk se celých osm hodin nezastavil. Osobní volno jsem si také moc neužila, protože kamarádka, se kterou jsme si brigádu našly, se se mnou střídala ve službě a nikoho jiného jsem tam neznala. Příště si raději najdu něco přes agenturu v Praze," uzavírá.

Brigádu, kterou sehnal přes kamaráda, si naopak pochvaluje Jan Bílek, student Českého vysokého učení technického. S přítelkyní pracovali jako hlídači na výstavě uměleckých předmětů v Českém Šternberku. Výdělek nebyl nijak slavný, protože brigáda byla původně pro jednoho, a tak si museli peníze mezi sebe rozdělit. Práce však nebyla příliš náročná. "Měli jsme zajištěné ubytování a jídlo a po směně nám zbyla ještě spousta času, abychom se podívali po okolí nebo se šli někam bavit," vzpomíná Jan Bílek.

Další možností letních brigád je výpomoc ve skladech se zbožím. Zájemce ale musí počítat s tím, že je to často fyzicky náročná práce. "Pracoval jsem denně osm a půl hodiny a po směně jsem se už jen těšil na odpočinek. A tak to šlo každý den celý měsíc. Bylo to opravdu perně vydřených deset tisíc," konstatuje Jiří Krejsa, student České zemědělské univerzity v Praze.

Kam se obrátit při hledání brigády

  Kam se obrátit při hledání brigády