Jiří Sládek
www.ihned.cz/sladek
Paříž/Praha, 25. 6. 2002
Slovo privatizace má pro Francouze zvláštní význam: Jako by samo o sobě implikovalo pocit něčeho nepatřičného, neurvalost soutěživého anglosaského světa.
Bývalého socialistického premiéra Lionela Jospina znervózňoval výraz do té míry, že trval na přejmenování privatizační komise na komisi pro převody akcií.
Přesto jeho levicový kabinet nakonec zprivatizoval více podniků než předcházející Juppého pravicový kabinet. Slova a činy se nepřekrývaly.
Nová pravicová vláda, v jejímž čele stojí premiér Jean-Pierre Raffarin, rovněž cítí, že před ní stojí citlivý úkol. Během příštích měsíců musí neogaullisté otevřít řadu státních firem novým investorům, pokud chtějí podnikům zachovat jejich konkurenceschopnost.
Na soukromý kapitál čekají především velké státní firmy.
"Společnosti, jako jsou Electricité de France či Gaz de France, musejí být částečně zprivatizovány, aby získaly nové prostředky, které nezbytně potřebují k dalšímu pronikání na zahraniční trhy," citovala agentura Reuters mínění analytiků banky Société Générale.
Mluvčí privatizační komise Francois Lagrange upozorňuje, že hodnota společností, u kterých se předpokládá blízká privatizace, zůstává velmi vysoká.
"Stát může získat z prodeje akcií přibližně 70 miliard eur," řekl Francois Lagrange britskému listu Financial Times. Mezi dalšími velkými firmami, které čeká vstup soukromého kapitálu, jmenoval například France Télécom.
Ministr financí Francis Mer, který dříve stál v čele ocelářského gigantu Arcelor, již vyslechl mínění významných francouzských manažerů. Podle nich privatizace velkých firem přispěje obecně ke konkurenceschopnosti Francie, stejně jako podpoří dlouho odkládané reformy centralizovaného francouzského státu.
Odprodej státního podílu je podle něj důležitý v době, kdy země Evropské unie směřují ke zliberalizovanému trhu s energií.
Pro Francii je totiž dlouhodobě neúnosné vytvářet státním podnikům pohodlné podmínky v domácím prostředí a současně je povzbuzovat k expanzi na zahraniční trhy.
Například státem vlastněná společnost Electricité de France (EdF) se nemusí obávat domácí konkurence, na zahraniční, především evropské trhy však proniká s nebývalou razancí. Minulý týden získala EdF významný podíl na britském trhu, když zaplatila částku 2,1 miliardy eur za Seeboard, významného distributora energie.
"Kde však chce EdF vzít kapitál k novým evropským investicím?" citovala agentura Reuters mínění odborníků ze samotné firmy. Jako řešení se tedy nabízí především vstup cizího kapitálu.
V podobné situaci je i společnost GdF. Její vedení připustilo, že GdF si poprvé po deseti letech vzala půjčku. Částka 2,6 miliardy eur byla použita v rámci tříletého programu zahraničních investic.
Odborníci nyní předpokládají, že francouzský stát nabídne zájemcům deseti- až třicetiprocentní podíl v obřích státních firmách. Podle znalců podíl nebude vyšší už jenom z toho důvodů, že majetek obou firem stále narůstá.
Před francouzským kabinetem ovšem stojí ještě jiný problém. Na 3. červenec, kdy oznámí premiér Jean-Pierre Raffarin plány svého kabinetu, čekají s nebývale velkým napětím francouzské odbory.
"Budeme velmi spokojeni, pokud vláda ustoupí od plánů na částečnou privatizaci GdF," stihl se již vyjádřit Gabriel Gaudy, šéf mocných plynárenských svazů.

Které velké francouzské firmy už byly privatizovány
France Télécom, stát vlastní 55,5 procenta
Renault, stát vlastní 25 procent
Air France, stát vlastní 55,9 procenta
Crédit Lyonnais, stát vlastní 11,6 procenta
Dassault Systémes, stát vlastní 15,6 procenta
zdroj: Financial Times