Oceláři rozvíjejí spolupráci s městem

Třinec,1. 8. 2002
Po celá desetiletí ovlivňuje nejvýrazněji život obyvatel Třince i celého regionu Těšínského Slezska dění ve zdejších Třineckých železárnách. Poznamenané životní prostředí, třebaže se v posledních letech dík nemalým ekologickým investicím rapidně zlepšilo, patří na první místo. "V poslední době jsme řešili pouze několik málo stížností občanů Třince týkajících se místního znečištění ovzduší," poznamenává Karel Drabina z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí. Podle něj jsou však železárny bezproblémovým podnikem s vysokou úrovní péče o životní prostředí.
Vážnějším problémem je ale současná restrukturalizace spojená s recesí v hutnictví. Ta způsobuje sociální problémy spojené s propouštěním. V samotném domovském městě dosahuje nyní míra nezaměstnanosti 14 procent práceschopného obyvatelstva a stává se akutním problémem. "Je to nepříjemná realita," uvádí místostarostka Třince Věra Palkovská. "Byla by ale určitě daleko horší, kdybychom neměli v majitelích železáren spojence, díky kterému se mnohé daří překonávat," dodává.
Průmyslový gigant vrostlý do katastru města totiž pokračuje v tradici "hodného strýčka", přispívajícího na řadu konkrétních programů. Jen letos vynaloží firma na podporu nevýrobních aktivit v regionu i mimo něj částku kolem 70 miliónů korun.
"Pravidelně se scházíme s představiteli managementu železáren, hledáme konkrétní řešení jak sporných záležitostí, tak společné regionální politiky," říká Palkovská. Firma rovněž spolupracuje na budování třinecké průmyslové zóny Baliny. Dvacetihektarová plocha v sousedství železáren je vybavena kompletními inženýrskými sítěmi a nyní se už očekává příchod prvních investorů. Stát podpořil vznik zóny částkou 24 miliónů korun, další desítky miliónů vynaložilo město i samotné železárny.