Brusel nemá plán jak rozšířit EU, když Irové odmítnou smlouvu z Nice

Thomas Wiede
Brusel, 8. 8. 2002
Evropská unie se netají rostoucími obavami z toho, že Irové při podzimním referendu znovu odmítnou smlouvu z Nice. Žádný nouzový plán, který by v takovém případě přece jen umožnil realizaci smlouvy a tedy i rozšíření EU, Evropská komise v záloze nemá. Deníku Handelsblatt to řekl mluvčí komisaře pro rozšíření EU Güntera Verheugena.
Z Bruselu i členských zemí unie se ale ozývají hlasy, podle nichž by se části smlouvy z Nice, týkající se reformy EU, měly nějakou postranní cestou začlenit do přístupových dohod s novými členy. To Verheugenův mluvčí rozhodně odmítl: "Předpokladem rozšíření je to, že smlouva z Nice vstoupí v platnost."
Vše ostatní je podle něj právně pochybné. Navíc přes všechny nedostatky, které smlouva vykazuje, by ruku v ruce s rozšířením mělo dojít i k "prohloubení" unie. To je hlavním posláním dohody z Nice, které by tak nemohlo být naplněno, uvedl mluvčí.
Prohloubením EU je všeobecně míněno zavedení společné zahraniční a bezpečnostní politiky. To mnoha neutrálním Irům vadí.
Důležitou součástí smlouvy z Nice je také rozložení hlasů v Radě EU, aby i rozšířená unie zůstala usnášeníschopná. V přístupových smlouvách je sice možné operovat s počty komisařů i členů Parlamentu EU za příslušnou zemi, to ale podle jednoho z úředníků Evropské komise k zajištění konstruktivní spolupráce nestačí. Komise se obává, že pokud by se reformy z Nice zastavily v půli cesty, vyslovily by se některé členské státy proti rozšíření.
Tlak na Irsko stále roste. "Jakou škodu způsobila EU Irsku v minulých 30 letech?" apeloval komisař EU David Byrne na svědomí svých krajanů. Zároveň je varoval před "nepředvídatelnými" důsledky opakovaného odmítnutí smlouvy. Ohrozili by tím podle něho irské zájmy v Evropě.
Také kandidáti na vstup do EU hledí na irské referendum s neklidem. Při posledním kole vyjednávání v Bruselu se hlavní polský vyjednavač zajímal o proevropskou kampaň v Irsku. Později vyjádřil přesvědčení, že irští politici dělají vše pro to, aby občanům vysvětlili dosah referenda.
Nejdůležitějším úkolem proevropské kampaně je překonání letargie. Ta totiž vedla při prvním hlasování v roce 2001 k tomu, že 66 procent Irů neodevzdalo svůj hlas.