Igor Někrasov
/Od našeho spolupracovníka/
Moskva, 8. 8. 2002
Rusko navštívilo v uplynulém roce 21,5 miliónů zahraničních návštěvníků. Jen 7,4 miliónů z nich však hranice této stále ještě největší země světa překročilo s turistickými vízy. V roce 1989 přijelo do tehdejšího Sovětského svazu zhruba šest miliónů cizinců.
Údaje prestižního týdeníku Profil by mohly naznačovat, že zájem zahraničních turistů o pobyt v Rusku roste. Zdání však klame. Týž zdroj totiž připomíná žalostnou skutečnost. Mezi evropskými zeměmi se Rusko v turistickém ruchu řadí na třinácté místo. Podíl Ruska na světovém turistickém byznysu představuje dokonce pouhé jedno procento.
Redaktoři Profilu spočítali, že na každý čtvereční kilometr Francie došlápne ročně noha 294 turistů z ciziny, v Rusku jsou to pouhé čtyři desetiny zahraničního turisty.

Chybějí kvalitní hotely i služby

Zatímco Zlatý prsten (Zolotoje kolco), tvořený staroslavnými ruskými městy jako například Uglič, Rostov, Kostroma, Suzdal a Vladimir, pozvolna skomírá, Moskva, Petrohrad a další ruské megalopole hledají východisko z krize.
Města Zlatého prstenu postrádají na obnovu svých historických pamětihodností a především na modernizaci turistické infrastruktury finanční prostředky. Oblasti se nedostává hotelů o kapacitě zhruba 20 tisíc lůžek. Napomoci jim může pouze Moskva.
Ta však sama prožívá nemalé potíže. Týdeník Itogi napsal, že za posledních patnáct let se ruský turistický průmysl ani v nejmenším nemodernizoval. "Podle různých odhadů je v Moskvě 175 až 300 zařízení hotelového typu," tvrdí experti. Údaje moskevské radnice, v jejímž čele stojí po řadu let primátor Jurij Lužkov, operují s počtem 184 hotelových zařízení o celkové kapacitě 36 tisíc pokojů.
"Co však vyhovovalo prostému sovětskému člověku či třídně uvědomělému cizinci v sovětských dobách, nemůže vyhovovat nyní ani zahraničním návštěvníkům ani obyvatelům Ruské federace, kteří se rozhodnou ruskou metropoli navštívit," říká tisková mluvčí Ruské asociace turistických agentur Irina Tjurinová.

Radnice se chystá stavět

Zaplněnost hotelů v Moskvě a Petrohradě dosahuje ročně stěží 42 procent. Návštěvnost zahraničních návštěvníků Moskvy se přitom prakticky v průběhu posledních pěti let nezměnila a nepřekračuje jeden milión ročně.
V Moskvě bude třeba budovat urychleně nové, moderní hotely, tvrdí týdeník Kommersant. "Pětihvězdičkových" hotelů má být vybudováno nejméně sedmnáct. Počítá se přitom i s modernizací a rekonstrukcí stávajících zařízení.
"Spolu s turistickou infrastrukturou, tedy mimo jiné pěšími zónami, kavárnami, informačními centry a sítí obchodů, má celý projekt stát zhruba tři miliardy dolarů," tvrdí architekti z moskevské radnice. Realizace projektu má trvat celých osmnáct let.
Nelze přitom rozhodně tvrdit, že by zájem cizinců o návštěvu Ruska a zvláště ruské metropole vyhasínal.

Japonci jsou na prvním místě

Nejvíce utratí při své návštěvě Ruska turisté z Japonska, uvádí týdeník Profil. Jsou připraveni utratit denně až 300 dolarů.
Naopak nejšetrnější jsou Nizozemci, kteří si vystačí s pouhými 65 dolary. Statisticky průměrný turista ze zahraničí utratí v Rusku denně 120 dolarů.
V uplynulém roce zbohatla ruská státní pokladna o 4 miliardy dolarů, které do ní vložili turisté ze zahraničí, tvrdí ruský Statistický úřad Ruské federace.
Ruští turisté, kteří cestovali po vlasti, však do pokladny přispěli 10,2 miliardami dolarů.