OTÁZKA: Jakým způsobem může být sjednána odměna za práci v pracovním poměru?

ODPOVĚĎ: Jako odměnu za práci je třeba v pracovním právu rozlišovat mzdu a plat. Plat je peněžité plnění, které přísluší za vykonanou práci zaměstnancům, jejichž zaměstnavatelem je Česká republika (dříve rozpočtové organizace), příspěvková organizace, pokud výdaje na platy jsou zabezpečovány zřizovatelem, státní fond a územně samosprávný celek. Zaměstnancům ostatních zaměstnavatelů, zejména podnikatelských subjektů, přísluší za vykonanou práci mzda. Otázky odměňování tak jsou řešeny zvláštními právními předpisy - zákonem č. 143/1992 Sb., o platu a zákonem č. 1/1992 Sb., o mzdě.

Mzda (plat) je další náležitostí pracovní smlouvy, která nemusí být součástí pracovní smlouvy, ale pokud by mezi stranami existoval rozpor o její výši, nevznikl by pracovní poměr, neboť by se strany nedohodly na celém jeho obsahu. Před uzavřením pracovní smlouvy by měl být zaměstnanec seznámen s výší své mzdy (platu), respektive se způsobem jejího stanovení. Musí jít o písemný dokument, jako je např. pracovní smlouva, manažerská smlouva, mzdový nebo platový výměr.

Výše mzdy může být sjednána se zaměstnancem i určena rozhodnutím zaměstnavatele.

Odpovídá: Petr Hůrka - pracovník MPSV ČR, přednáší na Právnické fakultě UK.

V rámci zákona o mzdě lze výši mzdy se zaměstnancem sjednat čtyřmi způsoby. První možností je její sjednání přímo v pracovní smlouvě, resp. manažerské smlouvě nebo dohodě o mzdě. Výhodou pro zaměstnance je dvoustrannost tohoto ujednání, neboť jakoukoli změnu výše mzdy je možno učinit pouze se souhlasem zaměstnance. Další možností je sjednání mzdy v kolektivní smlouvě, kde je rovněž omezena možnost odchylné úpravy. Z tohoto hlediska se jeví pro zaměstnavatele flexibilnější možnost třetí, kdy na základě odkazu v pracovní smlouvě stanoví svým zaměstnancům výši mzdy mzdovým výměrem. Jde o jednostranný úkon zaměstnavatele, který je možné měnit bez součinnosti se zaměstnancem. Čtvrtou možností je vydání vnitřního mzdového předpisu zaměstnavatelem, v němž je určena pevná část mzdy pro jednotlivé kategorie zaměstnanců, podle druhu jimi vykonávané práce. Tato varianta přichází v úvahu u zaměstnavatelů s větším počtem zaměstnanců. Změna výše pevné složky mzdy jednoho zaměstnance je vázána na změnu tarifu ve vnitřním předpise. V praxi však dochází ke kombinaci výše uvedených způsobů, kdy se zaměstnancem je například základní mzda dohodnuta v pracovní smlouvě, výše příplatku za práci přesčas je uvedena v kolektivní smlouvě a prémie jsou stanoveny ve vnitřním mzdovém předpise.

U zaměstnanců, kteří jsou odměňováni podle zákona o platu, se plat nesjednává, nýbrž se určuje platový tarif, který odpovídá platové třídě, do níž je zaměstnanec podle druhu vykonávané práce zařazen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist