www.ihned.cz/hlinka

Vedle vetřelců z vesmírů, Satanových potomků a zmutovaných stvůr patří k nejčastějším monstrům filmových hororů pavouci. Přestože v přírodě dorůstají maximálně 10 centimetrů, ve fantazii filmových tvůrců by se často nevešli ani do třípodlažní vily.

Podobně je tomu i s jejich zákeřností. Pavouci útočí na člověka pouze když se cítí být ohroženi. Ve filmové realitě jsou naproti tomu schopni svévolně zlikvidovat celé městečko. Anebo vesmírnou loď...

Pavoučí rok

Letošní rok je na filmy s pavoučí tematikou bohatý. Bouři nadšení už na jaře vyvolala romantická sci-fi Spider-Man. Její hrdinou je sice člověk, ale obdařený pavoučími schopnostmi.

V tomto týdnu byla do tuzemských kin uvedena americká hororová komedie režiséra Elloryho Elkayema s osminohými "hrdiny" - Pavoučí teror (Eight Legged Freaks, distribuce: Warner Bros.).

Její tvůrci si se zápletkou příliš nelámali hlavu. Ve vhodnou chvíli nechali do prostoru s roztomilým hmyzem vypustit chemikálii, přidali pár dráždidel v podobě ječících dívek a naivních hasičů a pak jen počkali na vhodný okamžik, kdy proti rozdurděným mutantům nasadí chrabrého důlního inženýra a ztepilou policistku.

Podobně (pouze s malými odchylkami) je možné shrnout děje dalších filmů, které kdy byly na "pavoučí" téma natočeny. A nebylo jich málo.

Tarantule a spol.

Za jeden z prvních snímků, kde byli pavouci uvedeni jako nástroj zločinu, lze označit Pavoučí ženu (Spider Woman) z roku 1944. Americká kritika toto dílo ze série se slavným detektivem Sherlockem Holmesem v ústřední roli hodnotila velmi kladně.

Za klasiku žánru bývá označován thriller Tarantule (Tarantula). Režisér Jack Arnold využil na svou dobu - snímek vznikl v roce 1955 - převratné filmové efekty. Ty společně s přesvědčivými hereckými výkony Johna Agara a Mary Cordayové dokáží uchvátit i současné diváky.

Přerostlé jedovaté tarantule byly nejspíše natolik silným prvkem, že si je v různých obměnách "vypůjčili" do svých filmů i další režiséři.

Za důkaz může posloužit - podle názoru amerického kritika Leonarda Maltina - podprůměrný horor Tarantule: Nebezpečný náklad (Tarantulas: The Deadly Cargo) z roku 1977.

Tarantule si smlsnou na maceše rozjíveného pubescenta i v dramatu Polibek tarantule (Kiss of the Tarantula). Režisér Chris Munger i jeho pokus poděsit filmové diváky z roku 1972 však nejspíše zůstanou zasuti hluboko ve filmových archívech.

Úspěch Tarantule dokazuje, že i v 50. letech se točily působivé "pavoučí" snímky. Za mysteriózní příspěvek může být vnímána například Hora ztracených žen (Mesa of Lost Women, 1953). Ta podle názoru některých odborníků v psychedelické rovině o několik desetiletí předběhla režiséra Davida Lynche.

V padesátých letech vznikl i snímek Země kontra pavouk (Earth vs. the Spider, 1958). Syžet, kdy je obrovitý pavouk oživen rock'n 'rollovými vibracemi, hovoří sám za sebe...

Hrůzu nenesou jen obři

Poněkud temnější nádech měl thriller Útok obřích pavouků (Giant Spider Invasion, 1975, režie Bill Rebane). Zlí jazykové tvrdí, že dílo vzniklo jen proto, aby si již vyhaslé herecké hvězdy jako Barbara Haleová nebo Steve Brodie rozpomněli na své umění. Prý neúspěšně.

Pošramocenou pověst tohoto sub-žánru se pokusilo napravit Království pavouků (Kingdom of the Spiders, 1977). Nepomohlo ovšem ani angažování tehdy oblíbeného Williama Shatnera. Divákům nejspíše vadilo, že se jím ztvárněný kovboj Rack se více než boji s dotěrnými živočichy věnuje přespolní entomoložce.

Skalní příznivce má naopak Arachnofobie (Arachnophobia) z roku 1990. Kritici i laické publikum oceňovali zejména fakt, že se tvůrcům v čele s režisérem Frankem Marshallem podařilo úspěšně vytvořit iluzi strachu, aniž by museli pavouky zvětšovat.

O to se o deset let později postarali producenti snímků Pavouci (Spiders) a Pavouci 2 (Spiders 2). Jde o filmy kategorie B, v nichž prvoplánový efekt násilí nahrazuje nedostatek filmařského a hereckého umu.

Pavouci se objevují i řadě dalších snímků. Jiné zase matou svým názvem. V Bertolucciho Strategii pavouka (1970) nebo Polibku pavoučí ženy (1985) s Raulem Juliou a Williamem Hurtem totiž není po osminohých stvořeních ani stopy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist