Ministerstvo znevýhodňuje pojištěné

Postup státu je podle pojišťoven silně demotivující, protože penalizuje zodpovědné občany.
www.ihned.cz/autori
Pojišťovny jsou překvapeny záměrem vlády poskytnout dotace na obnovu záplavami poničeného obydlí jen těm vlastníkům domků, kteří se zavážou odevzdat část peněz z proplacené pojistky do povodňových fondů obcí.
"Návrhy Ministerstva pro místní rozvoj popírají smysl pojištění a ve své podstatě ekonomicky zvýhodňují osoby nepojištěné vůči těm, kteří se chovají odpovědně a platí nemalé částky za pojistné krytí svého majetku," řekl mluvčí České pojišťovny Richard Kapsa.
Také podle Evy Svobodové z UNIQA pojišťovny je postup ministerstva silně demotivující, protože penalizuje občany, kteří se rozhodli preventivně chránit svůj majetek.
Dotace na obnovu zatopeného obydlí budou poskytovány vlastníkům domků a bytů, mezi něž mohou patřit i obce nebo například družstva. Prostřednictvím povodňových fondů obcí lze získat příspěvek od 50 do 200 tisíc korun na jeden byt. Vyplacená částka nesmí překročit 70 procent celkových předpokládaných nákladů na opravu.
Vlastníci, kteří měli své nemovitosti pojištěny proti živelním rizikům, získají státní pomoc jen v případě, že se zavážou část inkasované pojistky vrátit zpět do povodňového fondu obce. Jedná se o 35 procent z částky přijaté od pojišťovny, maximálně však do výše dotace.
Premiér Vladimír Špidla nepovažuje vracení části státní dotace na zajištění bydlení pojištěnými osobami, které zasáhly povodně, za demotivující. Ve včerejším diskusním pořadu TV Prima Nedělní partie řekl, že pojištěný občan vrací jen část dotace, a tak je na tom vždycky lépe než nepojištění lidé.
Plnou výši státní dotace budou muset vrátit pojištění občané, kteří za zničený dům obdrží od pojišťovny vyšší částku než 520 tisíc korun. Ostatní pojištění budou moci využít státní podpory v závislosti na výši své pojistky.
To by podle některých právníků znamenalo zvláštní zpoplatnění pojistného plnění (náhrady škod) a taková povinnost by mohla být uložena pouze na základě zákona.
"Jsou-li dotace formou zvláštní pomoci v hmotné nouzi a mají-li být jakousi sociální dávkou, pak musí být podmínky pro výplatu takovéto dávky stanoveny přímo v zákoně," tvrdí právník, který si nepřál být jmenován.
V takovém zákoně by muselo být stanoveno, že v hmotné nouzi není ten, kdo je pojištěn. Pak by ale vznikala nerovnost mezi osobami, které dbají o svůj majetek, a osobami, které o něj nedbají, ať už je příčinou cokoliv.
"Uvedené opatření pokládám za nesystémové, nespravedlivé a demotivující," uvedl pro ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.
Podle něj se přitom nabízí jednoduchá alternativa - bezúročné půjčky. Pojištění by je mohli splatit z pojistky, nepojištění by na splácení šetřili, upozornil analytik.
"Není-li ve státní pokladně dostatek prostředků, dovedeme si spíše představit řešení, kdy stát vyplatí všem postiženým menší - ale pro všechny stejnou - částku, aniž by toto odškodnění spojoval s dalšími podmínkami namířenými proti těm odpovědným občanům, kteří navíc mohou nyní čerpat prostředky od svých pojišťoven," řekla Svobodová z UNIQA pojišťovny.
Systém pojištění se změní, str. 20

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist