www.ihned.cz//khavligerova

Studium jazyků v zahraničí je sice nákladné, ale zkušenosti a znalost cizí řeči, které mohou studenti získat, jsou k nezaplacení Zprostředkovatelské agentury nabízejí řadu jazykových kursů. Středoškoláci nejčastěji volí rok studia na mezinárodní škole. Oni ale i jejich starší kolegové si mohou dále vybírat také z kratších jazykových seminářů po celém světě nebo různých studijních programů. Ty obvykle zároveň nabízejí možnost ve zvolené zemi získat i praxi.

Ceny se odvíjejí od typu zvoleného programu, cílové země a délky pobytu. Dvoutýdenní stáž v Londýně tak například přijde minimálně na třicet tisíc a roční pobyt až na sto sedmdesát tisíc korun. Kursy v zámoří jsou ještě mnohem dražší. Kdo by chtěl vyrazit na dva týdny studovat do San Franciska, musí si připravit sumu pohybující se okolo čtyřiceti tisíc. Za roční pobyt by pak zaplatil asi dvě stě třicet tisíc korun. Uváděné částky navíc obvykle nezahrnují nutné výdaje na dopravu.

Rok v zahraničí je k nezaplacení

Možnost vystudovat ročník střední školy v cizí zemi dnes v České republice nabízí víc než deset agentur. Studenti mohou studovat v Anglii, Francii, Kanadě, Austrálii, Brazílii a mnoha dalších zemích světa. Ceny takových pobytů se u různých společností příliš neliší. Studium v Austrálii tak přijde zhruba na 6500 dolarů, tedy na zhruba 234 000 korun, v Jihoafrické republice na 5950 dolarů, tedy na 214 200 korun a ve Švýcarsku na 4900 eur, což je při současném kursu 150 OOO korun. Suma většinou zahrnuje pojištění, letenku a vízum.

Studenti, kteří v cizině navštěvují střední školu, pravidelně bydlí u hostitelské rodiny. Jsou tak nuceni nepřetržitě mluvit a také přemýšlet v cizím jazyce. Proto netrvá dlouho a student si řeč perfektně osvojí. "S rodinou jsme hodně cestovali. Tak jsem vedle znalosti jazyka poznal i hodně nových míst a seznámil se s tamější kulturou. Mám teď na Novém Zélandu spoustu kamarádů," říká Petr Polák, student Vysoké školy ekonomické. "Navíc jsem byl ve čtvrtém ročníku, složil jsem místní maturitu a mám jejich diplom, což je taky fajn," dodává.

Studentka Českého vysokého učení technického Eva Stupková si zase pochvaluje to, že ihned po návratu ze Spojených států amerických složila jazykovou zkoušku. "Bála jsem se toho, že bych postupně mohla hodně zapomenout, proto jsem se rovnou přihlásila na všeobecnou státnici z anglického jazyka a bez problému ji složila," konstatuje.

I kratší pobyty se vyplatí

Ne všichni mladí však chtějí opustit domov na rok. Mnozí proto volí kratší studijní pobyty, které agentury nabízejí především během letních prázdnin.

Jak si ale vybrat ten správný program? Nejdůležitější je znát úroveň požadované znalosti cizího jazyka a také si rozmyslet, pro jaké účely řeč potřebuji. V nabídce zprostředkovatelských společností jsou i kursy obecné angličtiny. Tu lze užít spíš v běžném životě a společenské konverzaci. Naopak přípravné stáže na jazykové zkoušky jako je například First certificate (zkouška z anglického jazyka) nebo i kursy speciální, například obchodního jazyka, více prospívají lidem v profesi.

Délku pobytu si může zájemce zvolit, minimálně to jsou však dva týdny. Program pak zaručuje patnáct až dvacet jazykových lekcí týdně ve skupině maximálně osmnácti osob. Ubytování studentům zajistí agentura. "Nejoblíbenější je rozhodně bydlení v hostitelské rodině. Studenti se stanou na určitou dobu její součástí a nejlépe tak poznají způsob života v dané zemi," tvrdí pracovníci zprostředkovatelských agentur. Mladí lidé také často volí koleje, kde se rychle seznámí se studentským životem. Ti náročnější mohou být ubytováni v apartmánech a hotelích.

Se studiem jazyka je možné získat praxi

Některé programy umožňují nejen studium, ale i získání praxe v zahraniční firmě. Práce však není placená, výjimečně může student dostat finanční odměnu, nebo jsou mu hrazeny výdaje na dopravu do práce či strava během dne.

Cena stáže se skládá ze tří částí - ceny jazykového kursu, poplatku za zprostředkování práce a nákladů na ubytování a stravu v průběhu práce. Obvyklé čtyři týdny intenzivního studia jazyka plus čtyři týdny práce na plný úvazek třeba v Kanadě vyjdou na 19 982 korun, v Austrálii na 31 202 korun a v Anglii na 23 971 korun.

Po ukončení programu získá student certifikát od zaměstnavatele a certifikát o absolvování kursu.

Zprostředkovatelské agentury

AFS - Mezikulturní programy www.afs.org A.I.S.E. - americká kulturní výměna www.aise.cz

ASSE - Academic Student Services www.asse.cz

Albion - jazyková a vzdělávací agentura www.fortuna.cz/albion

ERTON http://erton.webpark.cz

STS - Student Travel Schools www.sts.cz

PTK- ECO Bohemia www.ptk-echo.cz

Student agency www.studentagency.cz

CHI - CZ www.chi-cz.cz

STUDYLINE www.studyline.cz