TITULEK38: Opozici v Iráku hrozí chemický úder

PEREX: Musíme zaútočit, pokud diplomacie selže, řekl v parlamentní debatě o Iráku Tony Blair.

Britská zpráva hodnotící irácký zbrojní program, zveřejněná včera před vystoupením premiéra Tonyho Blaira v parlamentu, obviňuje Bagdád, že v rozporu s rezolucemi OSN skladuje na svém území velké zásoby biologických a chemických zbraní.

"Irák nadále skrývá velké množství yperitu, sarinu a nervového plynu VX," konstatuje se v dokumentu.

Autoři zprávy uvádějí, že vrchní velení irácké armády má rozkazy použít chemické zbraně, pokud dojde k masovým nepokojům nebo povstání mezi šíitským obyvatelstvem na jihu země.

"Zbraně hromadného ničení má režim připraveny. Rozkaz o jejich nasazení však může vydat pouze Saddám Husajn nebo jeho mladší syn Kusaj," uvádí se v dokumentu. Na konci osmdesátých let Saddám použil yperit a tabun proti Kurdům a íránským vojákům.

Autoři zprávy také tvrdí, že Irák je schopen pracovat na vývoji zbraní hromadného ničení v mobilních laboratořích a není pro něj problémem své továrny utajit před inspektory OSN.

Tony Blair ve včerejší parlamentní debatě uvedl, že dává přednost odzbrojení Iráku na základě rezolucí OSN. Přesto vyzval k zahájení příprav na vojenskou operaci proti režimu Saddáma Husajna.

"Musíme být připraveni k rozhodné akci, pokud diplomacie selže," řekl premiér.

Komentář, str. 10

Letecké firmy se obávají války, str. 19