Meklenburská SPD chce vládnout s PDS, postkomunisté však váhají

Nedělní zemské volby, které se konaly zároveň s volbami do dolní komory německého parlamentu, výrazně změnily rozložení sil v Meklenbursku-Předním Pomořansku.
Na severovýchodě Německa, v jedné z nejméně lidnatých spolkových zemí, sice pravděpodobně zůstanou u moci SPD a postkomunistická PDS, sociální demokraté však budou mít v rudo-rudé koaliční vládě mnohem větší vliv.
Podle oficiálních výsledků si SPD oproti volbám v roce 1998 polepšila o 6,3 procenta hlasů. Letos pro ni hlasovalo 40,6 procenta Meklenburčanů.
Její dosavadní koaliční partner PDS naopak propadl. Zatímco před čtyřmi lety získal 24,4 procenta hlasů, nepřekonal tentokrát ani sedmnáctiprocentní hranici (16,4 procenta).
Kromě sociálních demokratů a postkomunistů se do zemského sněmu dostala také CDU (31,3 procenta). FDP si sice o 3,1 procenta polepšila (získala 4,7 procenta), na překonání pětiprocentní hranice nutné pro vstup do schwerinského Landtagu to však nestačilo.
Přestože se dosavadní meklenburský premiér Harald Ringstorff (SPD) ihned po volbách vyslovil pro pokračování levicové vládní koalice s PDS, část postkomunistů byla podle agentury AP ještě včera proti.
O účasti v zemské vládě nebo případném odchodu do opozice rozhodnou členové meklenburské PDS na sobotním mimořádném stranickém sjezdu v Güstrowě. (jan)