Vlivným svazům nezbývá než se vyrovnat s porážkou Edmunda Stoibera

Prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Michael Rogowski je znechucen. "FDP zmařila (politickou) změnu," posteskl si vlivný zástupce průmyslníků krátce poté, co se v neděli zavřely volební místnosti. Další vývoj událostí mu dal vzápětí zapravdu.
Výměna vlády, v níž až do pondělních brzkých ranních hodin doufali zástupci podnikatelských, průmyslových a zaměstnavatelských svazů v celé Spolkové republice, se nekonala. Jejich čelní představitelé se proto museli vzdát snů o pravicové vládě CDU a FDP a přichystat se na další čtyři roky koexistence s rudo-zelenou koalicí.
Ve zvláště obtížné situaci je především Rogowski. Na začátku roku se ostře pohádal s kancléřem Gerhardem Schröderem. V předvolebním boji se proto nijak netajil svými sympatiemi k bavorskému premiérovi Edmundu Stoiberovi. Schröder Rogowskému oplatil tím, že se veřejně distancoval od politických požadavků BDI.
O problematickém vztahu průmyslové lobby k nové berlínské vládě svědčí i Rogowského výroky o rozšlapaném porcelánu a škodách, které rudo-zelená koalice napáchala v německo-amerických vztazích.
I proto se prezidium BDI pouhý den po volbách rozhodlo, že se za Rogowského, svého dosavadního šéfa, postaví a navrhne ho jako předsedu svazu i na další funkční období.
Prezident německých zaměstnavatelů Dieter Hundt se na výsledek voleb snaží dívat z té lepší stránky. Sociální demokracii se podle něj snáze podaří přimět odbory, aby souhlasily s tolik potřebnými reformami.
V souvislosti s ekonomickými reformami sází Spolkové sdružení německých zaměstnavatelských svazů (BDA) především na Zelené. "V mnoha ohledech stojí reálným představám o ekonomice blíže než SPD," řekl o Fischerově straně Hundt.
Po prohraných volbách se prezident BDA už nechce vracet k tomu, co bylo. "Nabízím vládě jakoukoli formu konstruktivní spolupráce," slíbil.
Podle něj to však neznamená, že by zaměstnavatelé poskytli Schröderovi jakýsi bianco šek. "Je třeba zajistit, že se bude na nejvyšší úrovni diskutovat o všech tématech a že nebudou existovat žádná tabu. Na mysli mám například mzdy," upřesnil Hundt.
Z toho, co tvrdí BDA, jasně vyplývá, že se dříve či později vyhrotí spory mezi zaměstnavateli a odboráři, kteří se o mzdové politice na jednáních tripartity odmítají bavit.
Ludwig Georg Braun, prezident Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), popírá, že by před volbami brojil proti koalici SPD a Zelených. "To by mi nejprve někdo musel dokázat," řekl doslova. O tom, že nedělní volební výsledek negativně ovlivní německou ekonomiku, ale nepochybuje.
"Hospodářství mnohem více upřednostňovalo volbu Edmunda Stoibera," prohlásil Braun. Podle něj musí kancléř nejprve dokázat, že si zaslouží důvěru investorů.
Na adresu nové vlády však z řad profesních svazů zazněly i umírněnější tóny. "Musíme jí dát šanci," uvedl kupříkladu prezident strojařů a konstruktérů (VDMA) Dieter Klingenberg. (huh, dc, uhl)