Malé státy se nemusí bát předání části své suverenity, tvrdí Santer

Lucemburský křesťanský demokrat Jacques Santer, který stál před Romanem Prodim v čele bruselské komise, zastupuje v plénu Konventu malé velkovévodství. V interview pro HN uvedl, kam míří návrhy reformy evropských institucí a co je důležité pro ČR.

hn: Zásady subsidiarity, podle níž se má rozhodovat vždy na tom stupni, kde je to nejúčinnější - obec, region, národní stát a až pak Brusel - se v EU považovala za ústupek Britům. Jak to vidíte vy?

Ano, někdy se to bralo jako záminka, jak upírat pravomoci evropským institucím. Jako křesťanský demokrat s akcentem na sociální chápání politiky chápu subsidiaritu šíře. A nejsem v Konventu sám, kdo chce tuto zásadu využít k prohloubení evropské integrace a ne k rozmělnění.

hn: ČR rozhodne o vstupu v referendu. Možná se populisté chytí obav lidí, aby země neztratila suverenitu. Co vzkážete voličům?

Postačí přesné vysvětlení, oč jde. Jsem zde za Lucembursko, nejmenší zemi EU. Naše zkušenost může ČR, která také není evropskou velmocí, také zajímat. Postoupím-li nadnárodním strukturám v unii přesně vymezenou část suverenity, neznamená to, že jsem ji ztratil. Sdílenou suverenitu vykonávám s ostatními členy EU.

hn: Co soudíte o přání, aby měla EU mezinárodně-právní subjektivitu?

To bylo na stole před deseti lety, když se chystala Amsterodamská smlouva. Členské státy si to nepřály. Dnes se rodí konsensus pro tuto věc.