Evropská komise: Dekrety nebrání vstupu Česka do unie

Poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše nejsou podle chystané zprávy Evropské komise překážkou vstupu Česka do Evropské unie. "Sdělili jsme v úterý Bruselu, že se závěrem zprávy nemáme potíže," řekl včera šéf české diplomacie Cyril Svoboda.
Podle informací z Bruselu čeká Evropská komise se zveřejněním své zprávy o slučitelnosti Benešových dekretů s legislativou EU právě na vyjádření Prahy. Dvanáctistránkový dokument je prý připraven už od pátku minulého týdne. Jakmile Evropská komise dostane z Prahy odpověď, zpraví o obsahu zprávy ještě Evropský parlament a Rakousko, což jsou další dva subjekty zapojené do debaty o dekretech, a vzápětí ji zveřejní. Mělo by se tak stát už dnes nebo zítra. Na analýze pracovali odborníci z Evropské komise a z českého ministerstva zahraničí od letošního května.
Evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen uvedl, že podle názoru Evropské komise je současný český právní řad zcela v souladu s pravidly a hodnotami Evropské unie. "Čistě právně vzato neexistuje pro vstup České republiky žádná právní překážka," řekl komisař v interview pro středeční vydání rakouského deníku Die Presse s tím, že za půl roku Brusel probral i hypotetické otázky, na něž neuměly odpovědět jiné právní analýzy.
Český vstup do Evropské unie ovšem může na určité překážky ještě narazit. Pro rozšíření evropské patnáctky o další země bude mimo jiné velmi důležitý výsledek referenda o Smlouvě z Nice, které se uskuteční o víkendu v Irsku.
Prezident Havel proto s dalšími kolegy z visegrádských zemí, tedy Polska, Slovenska a Maďarska, vydal společné stanovisko, v němž tvrdí, že odmítnutí niceské Smlouvy o EU by pro země visegrádské čtyřky bylo zklamání.
Havel si nedovolil odhadnout, jak víkendové referendum dopadne. "Je věcí Irů, jak se rozhodnou. Naší věcí je zdůrazňovat ty dimenze smlouvy, které jsou v zájmu celé Evropy," uvedl pouze.
Irové budou o Smlouvě z Nice hlasovat již podruhé. Poprvé ji totiž v referendu nepodpořili.
Také z jiných koutů Evropy se ale ozývají hlasy, které se staví proti rozšíření EU. Zpochybňovat rozšíření začaly třeba po nizozemských liberálech i další tamní politické strany. Tisková agentura NPA uvedla, že poslanci vládní křesťanské demokracie (CDA) dospěli k názoru, že Polsko, Slovensko, ale ani Česká republika nesplňují podmínky pro vstup do unie.
Prezident Havel se obává toho, že pokud Evropská unie nepřijme nové členy už nyní, mohla by dokonce mezi zeměmi současné patnáctky a ostatními evropskými státy vzniknout nová železná opona.
"Kdyby mělo být odloženo toto velké rozšíření, které se nyní chystá, o několik dalších let, pak by to začalo být už velmi nebezpečné pro celou Evropu," řekl včera Havel. "To by bylo impulsem k vzmachu rozmanitých nacionalistických, populistických hnutí, které by toho tak či onak využívaly," dodal český prezident.