Daňoví poradci budou moci od příštího roku zastupovat podnikatele a firmy nejen na finančních úřadech, ale i před soudem. Vyplývá to z nového občanského soudního řádu.

Dosud mohli poplatníky, kteří se cítili poškozeni postupem úřadů, před soudem zastupovat jen advokáti nebo notáři.

Daňovým poradcem se může stát člověk i bez právnického vzdělání a ani nemusí mít vysokou školu. "Ve spolupráci s právnickými fakultami pořádáme pro naše členy speciální školení," řekl prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář. Podle něj bude pro daňové poradce sice nevýhodou, že nebudou zpočátku zběhlí ve formálních stránkách vedení procesu, ale zato budou dobře rozumět daňové podstatě sporu.

Advokát Jiří Nikodým je přesvědčen, že právě znalost procesních předpisů je klíčová, protože nepřesné kroky ze strany právního zástupce vedou pouze k průtahům a zpomalování procesu.

"Daňový poradce je všestranně připravený odborník, který umí pomoci při správném stanovení daňových povinností, a dokáže hájit zájmy klienta před správcem daně a po novém roce i před soudem," tvrdí Nekovář.

Nový občanský soudní řád, který připouští daňové poradce do role právních zástupců, přijali poslanci po loňském zásahu Ústavního soudu do správního soudnictví. Jeho součástí je i zřízení Nejvyššího správního soudu, který by měl jako odvolací soud sjednotit rozdílný výklad krajských soudů na tytéž daňové otázky.

"V jednom krajním případě dokonce českobudějovický soud rozhodl dva různé spory o stejném daňovém problému opačně," upozornil na současnou praxi daňový poradce, který si přál zůstat v anonymitě.

Kromě daňových poradců budou moci zastupovat před soudem své klienty i patentoví zástupci. "Jde o většinou o složité případy a přítomnost advokáta je užitečná," řekla patentová zástupkyně Radmila Baumanová.