/od našeho stálého zpravodaje/
Poslanci Evropského parlamentu se včera ve Štrasburku shodli v požadavku, aby unie ukončila v prosinci vyjednávání s desítkou uchazečů o podmínkách členství, tedy i s Českou republikou a Slovenskem.
Sbor zákonodárců přijal také doporučení, které pro kodaňský summit schválila Rada ministrů EU - aby se 1. květen 2004 stal dnem definitivního přistoupení nových členů k unii. Původně se mnozí z nich přimlouvali za 1. březen. Nakonec řekl v debatě předseda zahraničního výboru parlamentu Elmar Brok (CDU), že se nemá cenu hádat "pro pár měsíců".
Pro usnesení zvedlo ruku 505 z 555 přítomných poslanců, třicet se zdrželo hlasování a dvacet bylo proti.
Za hlavní deficit u kandidátů považuje Evropský parlament (EP) stále nízkou schopnost uplatňovat unijní právo ve sféře státní správy a justice. Vyzval, aby se kvůli zvládnutí strukturálních fondů lépe připravily také regionální orgány. Česko by také mělo - podobně jako další uchazeči - poslance informovat, co udělá k účinnějšímu potírání organizovaného zločinu. A předložit detailní program k řešení problémů s romskou menšinou v budoucnu.
Usnesení Evropského parlamentu není právně závazné. Roste ale jeho politická váha. Debaty k rozšíření se zúčastnili premiér předsedajícího Dánska Anders Fogh Rasmussen i šéf Evropské komise Romano Prodi.
Jednání se dotklo i tzv. prezidentských dekretů z poválečného Československa. Nevidí v nich z hlediska přistoupení Česka k EU nepřekonatelnou překážku. Jedním dechem ale říká, že "z hlediska moderního právního státu nemá opodstatnění zákon č. 115 z 8. května 1946". Zakotvil beztrestnost násilí proti kolaborantům a zrádcům. Jeho obětí byli po válce i nevinní příslušníci německé a maďarské menšiny.
Pasáž se do usnesení dostala aklamací na základě pozměňujícího návrhu nejsilnější frakce EP. Ta sdružuje zejména křesťanské demokraty. Hartmut Nassauer a Markus Ferber, spolupředsedové (německé) skupiny CDU/CSU, to přirozeně uvítali.
"Trvající platnost paušální beztrestnosti zločinů spáchaných na sudetských Němcích a na Maďarech by hrubě porušila zásady právního státu a lidských práv, jimiž se unie řídí," konstatovali jmenovaní poslanci.
Mají za to, že uvedený postoj EP nabízí Česku možnost vyjít evropskému chápání práva vstříc smířlivým gestem. Přimlouval se za ně v debatě i zpravodaj EP pro Českou republiku Jürgen Schröder (CDU). Komisař pro rozšíření Günter Verheugen k tomu již dříve prohlásil, že dekrety sice nejsou pro vstup ČR do unie relevantní téma, ale případné gesto z české strany "nemůže uškodit".
Včerejší usnesení tento požadavek opakuje.
Drtivá většina europoslanců prokázala vůči Česku i vstřícnost, když do usnesení začlenila požadavek, aby Praha dostala o dva mandáty v Evropském parlamentu více, než jí přiřkla Smlouva z Nice. Bylo by jich pak 22 místo dvaceti. "Institucionální rovnováhu" z Nice to podle poslanců nevychýlí.
Evropští zákonodárci také vyzvali Česko ke splnění závazků kolem Temelína, jak vyplynuly z jeho ujednání s Rakouskem. Do příštího měsíce má příslušná pracovní skupina informovat parlament, nakolik Praha přijatým závazkům ke zvýšení jaderné bezpečnosti dostála.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist