Šanci vzdělávat se takzvaně on-the-job, neboli získávat zkušenosti během pracovního procesu, nabízí stále víc českých firem absolventům vysokých škol. Ti se mohou přihlásit do programů přípravy budoucích manažerů (management trainee), a když jsou vybráni, zpracovávají pro firmy různé projekty. Mladí lidé tak získávají cenné zkušenosti, a když jsou projekty úspěšné, často ve firmě zůstanou i nadále pracovat. Takovou zkušenost má i Human Resources Development Specialist společnosti ING Kateřina Pošvicová, která své poznatky s management trainee charakterizuje slovy: "Program management trainee je výhodný pro obě strany - jak pro samotné trainee, tak i pro podnik. Mladý člověk často nemá po škole představu o tom, co dál. A právě trainee program mu umožní porozhlédnout se a ujasnit si, co ho baví. Firmy zas získávají mladé lidi se spoustu nových nápadů."

hn: Co vám absolvování programu dalo a jaký prospěch z něj má firma?
Líbila se mi rozmanitost. Poznala jsem ve firmě rozličné typy lidí a jejich práci, jakož i různou firemní kulturu. Dotáhla jsem úspěšně do konce tři projekty z různých oblastí. Přitom jsem přišla na to, že vždy dosáhnu toho, pro co se rozhodnu a čemu věřím. A co dávají programy firmě? Domnívám se, že hlavním přínosem je možnost vychovat si nové zaměstnance, neboť absolventi nejsou "zatíženi" předchozími zkušenostmi. Dále má společnost nepochybně prospěch i z dokončených projektů.
hn: Jak přistupuje k trainee vedení firmy, setkávají se vůbec?
Manažeři nebo topmanažeři jsou sponzory jednotlivých projektů. Mají za úkol traineeho vést a předávat mu zkušenosti v tom kterém oboru. Součástí programu byly i takzvané "success stories", kde nám manažeři vyprávěli o svém úspěchu, co se jim v životě podařilo, nebo naopak čeho je potřeba se vyvarovat.
hn: Jak bylo koncipováno školení?
Hned ze začátku jsme odjeli na outdoor team building. To bylo důležité proto, že se trainees seznámili a navázali vztahy, které jim napomohly zvládat následující program, neboť každý trainee pracoval v jiném oddělení. Dále jsme měli každý měsíc celodenní školení.
hn: Hodnotili vás už během trainee programu?
Vždy po dokončení projektu, a to na základě formuláře. Hlavními kritérii bylo splnění projektu a spokojenost s ním. Součástí hodnocení byl i návrh možností zlepšení a hodnotilo se též, jaké dovednosti trainee vlastně v projektu získal.
hn: Takže zpětná vazba fungovala - dozvěděla jste se, co děláte špatně, co by se dalo udělat lépe?
Ano, určitě.
hn: Existuje nějaký obecný postup nebo časový plán jak takový projekt úspěšně vyřešit?
Záleží vždy na každém sponzorovi. On totiž určuje, jak svého traineeho povede. Může mu dávat jednotlivé úkoly, nebo ho může nasměrovat. Trainees pak mohou spolupracovat s ostatními traineemi a také si vyžadovat potřebné informace od zaměstnanců firmy.
hn: Realizovaly se projekty, na kterých jste pracovala?
Ano, realizovaly. To je u ING skvělé. Projekty se nedělají "do šuplíku". Člověk má reálnou vidinu, že to, co udělá, se také použije.
hn: Myslíte, že by ING mělo něco na management trainee programu změnit?
Možná trochu jinak naplánovat školení. Osobně bych například začala třeba timemanagementem a zakončila tréninkem manažerských stylů.
hn: Jak velké jsou šance, že po ukončení programu jeho účastník získá stálé zaměstnání ve firmě?
Šance jsou stejné jako pro ostatní zaměstnance s pracovní smlouvou na dobu určitou. To, že trainee absolvuje management trainee program, ještě neznamená, že by musel ve firmě zůstat. ING totiž do smlouvy nedává nic o pokračování pracovního vztahu po ukončení tohoto programu. Jednoduše jde o to, jestli se trainee chytí nebo ne. Samozřejmě, když pozná firmu, nové přátele a daří se mu, není důvod odcházet.
hn: Když do společnosti přijde mladý člověk s ideály a jiným pohledem na věc, je hodně těžké prorazit?
Záleží na tom, jestli tomu, co dělá, věří. Když člověk má vizi a chce ji prosadit, obvykle se to podaří. Jako to je se vším. A ING pořádá management trainee program právě proto, že potřebuje nové myšlenky, trochu rozrazit zajetý stereotyp.
hn: Na jaké pozici nyní ve firmě působíte a co plánujete dál?
Poslední projekt, na kterém jsem v rámci management trainee pracovala, se týkal hodnocení a motivace zaměstnanců. Proto jsem přijala pozici specialistky pro rozvoj lidských zdrojů. Nyní tento hodnotící a motivační systém zavádím jak v České tak i Slovenské republice. Do budoucna bych ráda pokračovala v nových aktivitách rozvoje lidských zdrojů, a za dva, tři roky bych se mohla vypracovat na post manažerky oddělení rozvoje lidských zdrojů.