Špidla chce o financích s unií vyjednávat až do poslední chvíle
Brusel, 26. 11. 2002
Praha hodlá při vyjednávání s Evropskou unií postupovat tvrdě třeba ještě i na prosincovém summitu v Kodani, nedosáhne-li vytčených cílů na nižší úrovni těsně před vrcholnou schůzkou. Sdělil to včera v Bruselu předseda vlády ČR Vladimír Špidla po setkání se šéfem Evropské komise Romanem Prodim.
Prodi zopakoval přání evropských partnerů, aby se neshody uhladily před summitem. Ať již jde o přímé platby, lhůty jejich přechodného snížení pro farmáře v ČR či jiné rozpočtové otázky. Dodal, že manévrovací prostor Bruselu je "velmi omezený". Hlavně u stropu výdajů na rozšíření, jak vzešel z říjnového summitu EU v Bruselu.
Dánsko, předsedající nyní unii, navrhlo v pondělí večer ostatním zemím patnáctky, aby se v období 2004-2006 zvýšily transfery kandidátským zemím o 2,3 miliardy eur. Dále jim chce povolit snížení plateb do rozpočtu EU o miliardu, až se stanou jejími členy.
Aby se usnadnil kompromis mezi členskými státy, se podle předsedajícího Dánska dá i nepřímo dosáhnout toho, aby farmáři ve střední Evropě dostávali mezi roky 2004 a 2006 až 40 procent plateb dnešní unie a v roce 2007 ještě o deset procent víc. Aby se toho dosáhlo, budou smět kandidáti užít buď národních rozpočtových prostředků, anebo až pětiny ze sumy, jinak určené na rozvoj venkova.
"Balíček" novicům nabízí vyšší výrobní kvóty, především u mléka a cukru. A rovněž vyšší dotace k zabezpečení vnější hranice rozšířené unie a pro zlepšení bezpečnosti potravin. S ohledem na vyšší dotace se kandidátům má krátit o 1,3 miliardy eur paušální vyrovnání rozdílu, aby se část nových členů včetně ČR nestala zpočátku čistými plátci. Tuto podobu balíčku včera večer podle zdrojů Hospodářských novin z jedné důležité členské země projednával Výbor stálých zástupců (COREPER) pozdě večer. Jediným členským státem, který se stavěl proti, bylo údajně Německo.
ČTK k tomu uvedla, že základní nabídka unie adresovaná Česku se zde nemění. I při uvedených kalkulacích platí dál výchozí hodnoty přímých agrárních podpor i desetileté přechodné období. Podle znalců, které ČTK cituje, si nechá unie asi "v rukávu" trumf, aby v Kodani mohli šéfové vlád a států učinit politické gesto.
Premiér Vladimír Špidla večer odmítl komentovat prosakující informace. Českým novinářům to na půdě Stálé mise ČR zdůvodnil tím, že "balíček" Praha oficiálně dostane nejspíš dnes, v úterý. "Pak se s ním nejprve velmi důkladně seznámíme. Nebudeme na tyto návrhy, jež zatím neznáme, reagovat nijak zvlášť rychle," řekl český premiér.
Na dotaz Hospodářských novin, zda se nebojí, že bude během pár měsíců vystupovat před českou veřejností rozporuplně, premiér uvedl: "Nikoli. Nemyslím si, že budeme později hájit opak toho, co nyní. Budeme občanům objasňovat Smlouvu o přistoupení v podobě, jak bude vyjednána. A jaké důsledky plynou ze vstupu do EU. Vysvětlíme jim, co by hrozilo, kdybychom zůstali mimo." Podle Špidly přínosy členství v unii jasně převažují nad zápory.
Špidla prozradil, že se s Bruselem neshoduje v názoru na termín svolání mezivládní konference o reformách EU (2003). Česko na ní chce spolurozhodovat už jako člen unie o její budoucnosti. Měla by se konat až v roce 2004.
Po pondělku může ČR také doufat, že EU vyjde vstříc jejímu přání, aby měla stejně poslanců v Evropském parlamentu jako Belgie, Řecko či Portugalsko - dvaadvacet mandátů, což je o dva víc, než určuje smlouva z Nice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist