Trh s energií se uvolní od července 2007


/od našeho stálého zpravodaje/

Úplnou liberalizaci trhu s energiemi v rámci EU od poloviny roku 2007 zpečetila včera v Bruselu Rada ministrů zemí patnáctky. Od tohoto data si budou moci soukromé domácnosti i podniky v unii, která se mezitím rozšíří o země typu ČR, svobodně zvolit dodavatele elektrického proudu i zemního plynu.
Už letos na jaře se na této zásadě shodli šéfové vlád a států zemí EU na summitu v Barceloně. Německo mezitím své trhy rozsáhle liberalizovalo, zatímco Francie chtěla otevřít trhy pro domácnosti volné konkurenci až mezi léty 2007-2009.
Brusel zároveň důrazně požaduje, aby se navzájem právně oddělily firmy, které se zabývají přepravou proudu a plynu, od podniků, které tyto energie prodávají. Během včerejší veřejné debaty v sídle EU se ukázalo, že s výjimkou Francie a Německa s tím všechny zbývající členské země unie souhlasily. Británie, Švédsko, Finsko, Belgie, Itálie a Řecko na tomto principu trvaly jako na podmínce každé další dohody. Zástupce Švédska to označil za "jádro ujednání o liberalizaci" a za "hlavní předpoklad, aby trh (s energiemi) fungoval".
Francouzská ministryně průmyslu Nicole Fontaineová včera před novináři poznamenala, že se ještě bude zkoumat, nakolik je striktní oddělení distributorů a prodejců energie opravdu nezbytné. Německý ministr hospodářství Wolfgang Clement však během včerejších jednání narazil na odpor naprosté většiny partnerů s přáním, aby se dále hledala alternativa k plnému osamostatnění příslušných podniků. Mluvčí dánského předsednictví naznačil bezprostředně po jednání ministrů, že se v budoucnosti dá počítat s výjimkou pro státy, které prokáží, že "dosáhnou téhož cíle i bez právního oddělení" distribučních a prodávajících podniků.
Evropská komise v každém případě dostala za úkol připravit k roku 2006 hodnotící zprávu, jak jednotlivé státy unie volný přístup na své trhy s energiem zajišťují. Řízení o případných výjimkách bude nicméně podle dánského mluvčího poměrně přísné. A hlavně se má řídit zásadou, že bez výslovného povolení Bruselu musí daný stát obecné pravidlo respektovat.
Jak připomněl mluvčí komise Gilles Gantelet, požaduje Brusel od členských států rovněž účinnější ochranu konečného spotřebitele. Nedělá přitom rozdíl mezi domácnostmi a odběrateli v podnikové sféře. Některé členské země unie totiž chtěly tuto povinnost státu omezit jen na soukromé klienty, zatímco firmy by nechaly volnému působení trhu.

Česka se navrhované změny nedotknou
Žádné výrazné změny nepřinesou Česku opatření, která v energetice navrhuje rada ministrů zemí patnáctky. "Co se týká liberalizace trhu s elektřinou, termín dokonce splníme dříve, než je polovina roku 2007," tvrdí náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka. V Česku bude trh s elektřinou plně uvolněn již od ledna 2006. Kubelka upozornil, že bude nutné urychlit otevírání trhu s plynem. Energetický zákon, kterým se liberalizace řídí, zatím jeho úplné otevření nestanovuje. Pouze hovoří o tom, že by v srpnu 2008 mělo být liberalizováno nejméně 33 procent trhu s plynem. Ministři EU přitom navrhují úplné otevření v polovině roku 2007. "Musí se změnit legislativa, v tom nevidím problém," tvrdí Kubelka.
Ten nespatřuje problém ani v dalším doporučení ministrů, tedy oddělit přepravu energií od jejího prodeje. "Tento požadavek splňujeme již delší dobu, tedy právní oddělení distribuce od přepravy. Doporučení nemá rozhodně žádný vliv na připravované sloučení ČEZ s distributory," dodal. (foj)