TITULEK38: Brusel navrhuje více peněz na ochranu hranic

PEREX: Podhorské oblasti by měly podle návrhu Evropské komise dostat více finančních prostředků.

O některých bodech včerejší finanční nabídky Evropské unie nechce hlavní vyjednávač Pavel Telička dále jednat. Jedná se například o miliardu eur, kterou by měly kandidátské země od EU dostat na ochranu budoucí vnější hranice unie. "Na ČR z toho sice připadne jen 30 miliónů eur, ale musíme také realisticky připustit, že naše země po rozšíření na vnější hranici unie ležet nebude," řekl. Dodal, že je to ale přece jen téměř miliarda korun, jež se při přestavbě letiště Praha-Ruzyně využije na vybudování koridorů pro občany unie.

Mrzí ho však, že dosud není uzavřeno jednání o dopravě, které vázne na otázce kabotáže, což je doprava osob a zboží českými firmami mezi dvěma místy v unii.

"Řešení bude hledat unie uvnitř patnáctky," připomněl s tím, že Praha už vyvinula dost úsilí k dohodě s těmi státy EU, které nejvíc požadují u kabotáže přechodné období.

Měl na mysli Německo a Rakousko, byť je nejmenoval. Tyto země se obávají o osud svých dopravců v pohraničních regionech.

Česká strana bude chtít dále jednat hlavně o zemědělství. Jde o vyšší objem přímých plateb zemědělcům, pro něž unie navrhuje postupný nárůst ze čtvrtiny částek, obvyklých v EU. Dále chce vyjednat vyšší produkční kvóty pro chov skotu a bramborový škrob.

MEZITITULEK: Podpora rolníků bude omezená

První rok po vstupu Česka do Evropské unie by podle Ministerstva zemědělství měli čeští rolníci dostávat z Bruselu asi 19 miliard korun. Ministr Jaroslav Palas ovšem zatím odmítá odhadovat, kolik peněz by k tomu uvolnil navíc český rozpočet, když unie dovolila kandidátským zemím zhruba deseti procenty ročně dorovnávat takzvané přímé platby. "Vyjednávání ještě neskončilo, nevíme přesně, o kolik nakonec budou naše přímé platby nižší než v patnáctce," prohlásil.

Zemědělský svaz ovšem tvrdí, že Česká republika bude dostávat v agrárních podporách jen čtrnáct miliard korun. "Naše propočty jsou jasné a nevím, kde ministerstvo vzalo své údaje. Vychází nám také, že příspěvek z českého rozpočtu by dosáhl dvou miliard korun," tvrdí předseda svazu Miroslav Jirovský.

S tím, že by stát po vstupu do unie rolníkům částečně přispíval, souhlasí i místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Vlastimil Tlustý (ODS), jenž je jinak kritikem jak české, tak bruselské agrární politiky.

"Bude třeba aspoň trochu dorovnat rozdíl v dotacích. Částka, která bude kompenzovat výsledek špatného vyjednání podmínek pro naše farmáře, ovšem nemůže být nijak závratná. Na to náš státní rozpočet nemá. Není možné dorovnávat dotace do plné výše, ale jenom částečně. Naši poslanci by také nezvedli ruku pro návrh, který by znamenal další zadlužení země," říká Tlustý.

Ministerstvo financí zatím neví, kde vezme peníze na případné dorovnávání dotací zemědělcům. "Nejdříve musíme nabídku podrobně prostudovat. V příštích dnech a týdnech se o tom bude diskutovat. Mimo to se to musí svázat s reformou veřejných financí, jejíž koncepce bude hotová za tři týdny," sdělil tiskový odbor ministerstva.

MEZITITULEK: Půda zůstane déle v českých rukách

Evropská unie nabídla vylepšení přechodného období, týkajícího se ochrany před prodejem zemědělské půdy cizincům. Po uplynutí již vyjednaného sedmiletého období bude Česko moci požádat o zákaz prodeje zemědělských pozemků cizincům na další tři roky.

Zákaz by měl platit v případě, že půda v Česku bude stále ještě výrazně levnější než v zahraničí a cizinci by ji mohli ve velkém vykupovat.

Výrazný ústupek učinila Evropská komise v otázce financování rozvoje venkova, čili především v dotacích pro oblasti s méně příznivými přírodními podmínkami a na podporu ekologických opatření. Zatímco až doposud navrhovala pro období let 2004 až 2006 částku 378 miliónů eur, nyní ji zvýšila o dalších 100 miliónů eur. Česká strana přitom požaduje 557 miliónů eur.

České finanční trhy včerejší nabídka unie, která do země přinese miliardy korun, nezajímá. Ani jeden z pěti oslovených analytiků nevěděl, o čem je řeč a nedokázal situaci ohodnotit.

Návrhy EU a požadavky ČR