TITULEK38: Výše dotací rozděluje země unie

PEREX: Předseda Evropské komise Prodi vyžaduje víc velkorysosti od EU a víc pružnosti od uchazečů vstupu.

/od našeho zvláštního Zpravodaje/

Dosud otevřené finanční otázky rozšíření unie se musejí vyřešit během několika hodin zítřejšího, druhého dne summitu EU. Česká republika má sice získat během let 2004-2006 nejvyšší kompenzace ze všech kandidátských zemí, premiér Špidla chce ale na poslední chvíli vyjednat ještě další desítky miliónů eur.

Hlavní střet se očekává mezi Německem jako největším plátcem do pokladny unie a Polskem, které má největší nároky. Kodaňská vláda si pro jistotu si pronajala konferenční středisko Bella Center, kde se bude summit konat, až do soboty.

Těsně před dnešním startem kodaňského summitu, jenž rozhodne o osudu dosud největšího rozšíření unie o desítku států, se svěřil premiér hostitelské země Anders Fogh Rasmussen místnímu listu The Copenhagen Post, že považuje za největší úspěch půlročního předsednictví v EU říjnovou vrcholnou schůzku v Bruselu. "Vzešla z totiž zásadní rámcova dohoda o financích. Kdyby se to nepodařilo, sotva bychom měli šanci nesmírně obtížně jednání v Kodani vůbec uzavřít," připomněl.

Snadné to nebude ani tak. Poslední finanční limity oscilují mezi 39,3 miliardy eur pro první tři roky po vstupu nových členů a 40,5 miliardy eur. Na první sumě trvá Německo. Druhou částku doporučuje Evropská komise. Znovu to včera v Bruselu potvrdil její předseda Romano Prodi. Chce ale nejen víc velkorysosti od stávající unie, ale také víc pružnosti od uchazečů.

"Nyní je to především otázka politické debaty v členských zemích. Některé z nich prostě odmítají dát víc. Nyní je to vnitřní politická otázka EU. Zásadní je také postoj Polska, kde není jasné, jestli opravdu jedná nebo už jednání skončila," řekl ředitel Evropsko-českého fóra Petr Greger.

Šéf české podnikatelské reprezentace v Bruselu Václav Šmejkal se domnívá, že noví členové nedostanou peníze navíc: "V mnoha současných členských zemích není nálada příznivá pro rozšíření, takže velkorysost jsme čekat nemohli."

"Kandidáti v čele s Polskem chtějí získat víc, než navrhlo dánské předsednictví. A to už beztak překročilo bruselský limit o 1,6 miliardy eur. Důležité členské státy to odmítají. Přesto by bylo správné, vynaložit na rozšíření trošku víc finančních prostředků - jinak se kvůli pár miliardám ohrozí celý historický projekt," přimlouval se včera dánský liberální deník Information.

Pro konečný výsledek bude podstatná už dnešní večeře šéfů vlád a států patnáctky. Při ní se chtějí dohodnout i na společném přístupu ke kandidatuře Turecka.

Opozice kritizuje podmínky vstupu, str .2 Rozšíření EU povzbudí malé investory, str. 16

Na summitu předloží vedle kandidátských zemí své požadavky také tři současní členové unie. Reagují tak na dopady, které bude mít rozšíření na obyvatelstvo jejich zemí.

Itálie oznámila, že bude pro své zemědělce žádat zvýšení výrobních kvót na mléko.

Portugalsko usiluje o to, aby ze strukturálních fondů Evropské unie získalo o 131 miliónů eur více než dosud.

Rakousko chce prodloužit systém udělování takzvaných ekobodů kamiónům z ostatních členských zemí EU. Ten má podle platných dohod skončit v roce 2003. Vídeň hodlá jednat i o Temelínu a otázce zařazení protokolu z Melku do smlouvy o přistoupení

Kandidáti vstupu do EU

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist