ODPOVĚĎ: Mezi úseky, v nichž vykonává zaměstnanec práci, by měla být poskytována dostatečná doba k regeneraci pracovních sil a k realizování osobních zájmů zaměstnance. Odpočinek mezi dvěma směnami je časový úsek doby odpočinku zaměstnance od skončení jedné směny do začátku směny následující. Právní úprava této problematiky je upravena v ustanovení § 90 zákoníku práce. V rámci nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami nelze přidělovat zaměstnanci práci, a to ani s jeho souhlasem.
Zaměstnavatel by měl rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem směny následující nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin po sobě jdoucích během 24 hodin. V praxi však nastávají situace, kdy z objektivních důvodů není možné takovéto rozvržení dodržet. Zákoník práce taxativně uvádí v ustanovení § 90 odst. dva důvody, kdy je možné nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrátit až na osm hodin po sobě jdoucích během 24 hodin. Jde zejména o práci v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době, při práci přesčas, v zemědělství, ve veřejném stravování, v kulturních zařízeních, při poskytování jiných služeb obyvatelstvu, při živelních událostech atd. Zkrácení nepřetržitého odpočinku je přitom možné pouze za podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku. Je-li tedy například odpočinek zaměstnance mezi první a druhou směnou v týdnu zkrácen z dvanácti hodin na osm hodin, musí činit odpočinek mezi druhou a třetí směnou v týdnu dvanáct plus čtyři hodiny. Doba, o níž byl odpočinek zkrácen, musí být přitom poskytnuta hned v rámci odpočinku následujícího.
Zkrátit odpočinek mezi dvěma směnami výše uvedeným způsobem není možné provést zaměstnanci mladšímu 18 let. Ženám pracujícím v nepřetržitých provozech může být tento odpočinek zkrácen pouze na 11 hodin po sobě jdoucích.
Problémy mohou vznikat při stanovování doby odpočinku mezi směnami u zaměstnance, který má uzavřeno ve stejné době více pracovních poměrů a lze předpokládat, že po skončení směny v jednom zaměstnání začne vykonávat práci jinde. Pro řešení je třeba použít ustanovení § 69 zákoníku práce, které stanoví, že sjednal-li zaměstnanec několik pracovních poměrů, posuzují se práva a povinnosti z nich vyplývající samostatně, nestanoví-li zákoník práce jinak. Pro určování nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami platí, že se posuzuje samostatně pro každý pracovní poměr.
Petr Hůrka, MPSV ČR, přednáší na PF UK
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist