Rada ECB musí změnit způsob hlasování

Změny si vyžádá postupné rozšíření měnové unie o další evropské země.
Změnit způsob hlasování v radě Evropské centrální banky (ECB) - to je jeden z úkolů, které s sebou přináší rozšíření Evropské unie a očekávaný přírůstek členů měnové unie. Názory odborníků na návrh rady ECB, jak tato pravidla reformovat, se však různí.
Podle návrhu, který ECB oznámila v prosinci, by totiž pět největších států unie mělo pouze čtyři hlasy z patnácti (26 procent), s direktoriem pak čtyři hlasy z jednadvaceti (19 procent). Tyto země přitom mají zhruba 75 až 80 procent celkové ekonomické síly eurozóny.
Rolf Hasse, profesor pro hospodářskou politiku na univerzitě v Lipsku, ale považuje návrh rady za chybný, jelikož dává malým členským státům příliš velkou sílu. "Měnová politika musí zohledňovat hospodářské podmínky v měnovém prostoru, a ne počet zemí," kritizuje návrh Hasse.
Bonnský advokát pro evropské právo Martin Seidel pak očekává "intenzivní diskusi, jen co plán rada ECB formálně odhlasuje". To by mohlo být již počátkem února, kdy v platnost vstupuje smlouva z Nice. Hlavní ekonom Allianz Michael Heise nový systém naopak označuje jako akceptovatelný, hovoří však o "dalekosáhlém kompromisu pro velké země, hlavně pak Německo,". Podle něj se tak může stát, že se Německo hlasu vzdá a nebude ani členem direktoria.
Profesor Hasse tvrdí, že nový model umožní rozhodovat o měnové politice proti zájmům ekonomicky nejsilnějších zemí. Nevylučuje, že přemístění většiny hlasů na menší státy může vést k přehodnocení cílů ECB a nové interpretaci pojmů stability a růstu ekonomiky. Většina zemí druhé a třetí skupiny totiž má v hospodářství co dohánět a řada z nich chce například stále mít vyšší inflaci, dodává Hasse. Pravidla v Mezinárodním měnovém fondu i americké centrální bance Fed jsou konstruována tak, že direktorium nemůže být v měnově-politickém výboru přehlasováno, zdůrazňuje.
V radě ECB nyní zasedá 18 členů (dvanáct guvernérů členských států a šest členů direktoria ECB). Systém je kvůli přijetí nových členů nutné změnit, aby rada byla vůbec schopna rozhodování, tvrdí banka.