Nejoblíbenější zakázanou drogou v zemi je stále marihuana, následují ji pervitin a heroin. Stoupají však také počty uživatelů ostatních typů drog.
Ze statistik vyplývá, že ubývá pouze těch, kteří čichají těkavé látky, například ředidla.
Rozsáhlé šetření, které se před časem uskutečnilo na základních a středních školách, prokázalo, že z 10 až 14 tisíc oslovených žáků, učňů a studentů má zkušenosti s drogou polovina. Téměř třetina přiznala, že je bere pravidelně.
Léčba lidí závislých na drogách je drahá - u jednoho toxikomana vyjde ročně na 215 tisíc korun, neboli 600 korun za den.
Pobyt ve státních zařízeních, psychiatrické léčebně nebo psychiatrickém oddělení v nemocnicích přitom pravidla platí zdravotní pojišťovna.
Průměrná léčba narkomana podle údajů Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky trvá čtyři až šest měsíců.
Při hospitalizaci v nestátních zdravotnických zařízeních léčebné náklady vystoupají až na 650 korun za den - v závislosti na tom, jak vysoké dotace na provoz dostává terapeutická instituce ze státního rozpočtu.
Ambulantní odvykací léčba stojí ve srovnání s hospitalizací výrazně méně. Náklady na tzv. udržovací metadonovou léčbu, k níž se uchylují toxikomani, kteří se pokoušeli abstinovat, avšak nezvládli to, přijde denně na 126 korun.
Metadon se používá zpravidla u těžkých závislostí, kde léčba může trvat i několik let. Roční suma za tuto léčbu činí přibližně 46 tisíc korun za rok.
Podobné částky si vyžaduje rovněž léčba v denních stacionářích.