Necelý týden po zveřejnění statistiky, podle níž nezaměstnanost v zemi přesáhla deset procent, přišel ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) s dalším plánem, jak zlepšit situaci na trhu práce. Ministr jej zveřejnil i přesto, že jde zatím jen o rozpracovaný nápad, který ministerští úředníci teprve "pilují". Ekonomům se každopádně příliš nelíbí.
Škromach tvrdí, že chce přimět lidi bez místa, aby se rekvalifikovali. Jako odměnu by za to dostávali o deset procent vyšší podporu v nezaměstnanosti - mohli by brát až sedmdesáti procent předchozího výdělku. Naopak ti, kteří by s úřadem práce nespolupracovali, by mohli být snáze vyřazeni z evidence a přišli by tak o dávky.
Ostatní nezaměstnaní ve věku do padesáti let by podle Škromacha měli dostávat první tři měsíce o deset procent více než dosud, kdy pobírají polovinu předchozího platu. Padesát procent by dostávali až v dalších třech měsících, dnes mají nárok jen na čtyřicet. Strop dávek je nyní přibližně 10,5 tisíc korun.
Ministr oznámil, že hodlá pomoci i nezaměstnaným, kteří přišli o práci pár let před důchodem a které firmy kvůli věku odmítají přijmout.
U lidí od padesáti do pětapadesáti let by se prodloužila doba podpory na devět měsíců a u starších až na dvanáct měsíců. Odpracováno by však museli mít alespoň pětadvacet let.
Ekonomové jsou k nejnovější představě sociálně demokratického ministra, která by měla zbrzdit rostoucí nezaměstnanost, zdrženliví. Podle některých z nich rekvalifikace příliš nepomáhají.
"Země Evropské unie vynakládají na aktivní politiku zaměstnanosti značné prostředky, což je samo o sobě nejlepším dokladem její neúčinnosti," míní analytik PPF Pavel Kohout.
Hlavní ekonom Patrie Online David Marek dodává, že obecně může být vládní podpora rekvalifikací užitečná: "Trhu práce by to prospělo. Návrhy na omezení výdajů v této oblasti jsou potenciálně značně nebezpečné." Poslední Škromachův návrh se mu však nelíbí: Nespolupracující lidé sice "papírově" zmizí ze statistik nezaměstnanosti, to však nemusí znamenat, že skutečně ubude lidí bez místa.
Škromachovu vizi nyní dopracovávají úředníci ministerstva. Jako součást nového zákona o zaměstnanosti by měla odejít na vládu v dubnu, platit by podle ministra mohla od ledna příštího roku.
Zda se Škromachovi podaří navržené změny prosadit, není zřejmé. Některé jeho minulé vize kritizovali nejen ekonomové a opoziční politici, ale i sociální demokraté. Známé téma "léky pro seniory zdarma" například neprosadil ani do oficiálního volebního programu své strany.
V září neuspěl na vládě s návrhem, aby absolventi škol bez práce neměli od letošního roku nárok na podporu v zaměstnanosti, pokud neodpracují v posledních třech letech alespoň dvanáct měsíců.
Škromach se však tohoto nápadu nevzdává - i on by měl být součástí nového zákona o zaměstnanosti, který budou posuzovat ministři.
Na sněmovní schůzi, která začíná zítra odpoledne, budou navíc poslanci posuzovat jiné Škromachovy návrhy. Měly by přimět nezaměstnané, aby se jim vyplatilo vzít práci za malý plat. Nyní se totiž některým lidem do špatně placené práce nechce - brali by méně, než když zůstanou na dávkách.
Resort chce navíc u poslanců prosadit, aby se o sociální dávky mohlo zpětně žádat jen za tři měsíce. Škromach doufá, že tak zabrání zneužívání dávek českými žadateli o azyl. Ti dostávají podporu například v Británii, po návratů domů však zpětně žádají i o české dávky.

Jak chce Škromach přilepšit lidem bez práce
První tři měsíce dostanou podporu ve výši 60 procent platu, další tři měsíce pak 50 procent předchozího výdělku.
Pokud se budou rekvalifikovat, dostanou až 70 procent mzdy; pokud nebudou spolupracovat, mohou přijít o podporu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist