Vyhledávání na internetových stránkách může být docela napínavou honbou za některými informacemi s poněkud nejasným koncem. A pokud těmi informacemi, které zrovna nutně potřebujeme a hledáme, jsou třeba základní údaje o vývoji národního hospodářství, bude to dost možná i hra s koncem skoro neblahým.
Laikovi by se mohlo zdát, že dívat se ve statistických údajích o české ekonomice zpátky nebo dokonce přepočítávat a aktualizovat zpětně údaje v časových řadách je zbytečné. Staromilec ale namítne, že "Historia magistra est". Statistik poté dodá, že bez číselných informací o minulosti nemůžeme rozumět současnosti a předvídat budoucnost.
Data tvrdí muziku. Zde rozuměno muziku ekonomických analýz, úvah a koncepcí. Proto ekonomové, statistici i analytici chtějí, aby statistický úřad poskytoval údaje, které jim plasticky ukáží, jak se národní hospodářství dosud vyvíjelo. Tedy, aby poskytoval (měsíční, čtvrtletní i roční) údaje vzájemně srovnatelné. A přirozeně také chtějí, aby při každé další revizi nezmizely do hlubin zapomnění údaje publikované dříve.
Je proto podivuhodné, že v době, kdy základním a nejrychlejším zdrojem informací je internet, se na webových stránkách Českého statistického úřadu setkáváme jen se složitou a nepřesnou prezentací čtvrtletních údajů (o vývoji hrubého domácího produktu a jeho složek). Ty nejnovější údaje navíc nejsou aktuální.
Buďme konkrétní: Čtvrtletní údaje o hrubém domácím produktu (HDP) a jeho složkách za uplynulý rok dosud nejsou opraveny o proslavenou čtyřicetimiliardovou chybu, která loni vznikla při chybném vykazování českého vývozu (oprava je uvedena jinde a jen v relativních číslech). Připomeňme si, že v důsledku této chyby došlo k demisi předsedkyně statistického úřadu Marie Bohaté.
Odskok (neboli link) na čtvrtletní údaje za rok 2000 a 2001 vypadá sice funkčně, ale výsledkem bude badatel zklamán. Dostane se do takzvaného archívu, kde čtvrtletní údaje jsou v časové řadě od roku 1994 (v případě archívu za rok 2000). V případě archívních dat 2001 jsou uvedena jenom data za čtvrtletí 2000 a 2001 a roční hodnoty za rok 1998 a 1999. Mohl by být spokojen.
Opak je však pravdou. Konfrontací čtvrtletních údajů v těchto tabulkách za rok 2000 a ročních údajů za roky 1998 a 1999 zjistí, že čísla jsou odlišná.
Co tedy platí? Každá rada drahá. Dostane se nám jí v tzv. úvodních poznámkách, kde se dozvíme, že data (za roky 1994 až 2001) nebyla revidována a nacházejí se na určené adrese. Ta nás přenese zase tam, kde jsme byli.
Je to zvláštní: Data sice revidována nebyla, skutečnost však ukazuje, že ano. My ale hlavně nevíme, co ještě platí a co už ne. Analytik nemůže analyzovat, statistik modelovat a běžný uživatel neví, co si myslet o ekonomických výsledcích národního hospodářství.
Ještě před pár lety, v dobách, kdy internet nebyl pro každého snadno dostupný a kdy ne každý byl schopen dohlédnout jeho budoucí informační význam, patřil Český statistický úřad vlastně k průkopníkům. Vytvořil jako jeden z prvních českých orgánů informační datové zázemí, založené na tehdy progresívním přenosovém systému BBS, a nezištně jej smluvně poskytl například studentům a pracovníkům některých univerzit. Patřila mezi ně nejen Vysoká škola ekonomická v Praze, ale třeba i Západočeská univerzita a některá další odborná pracoviště.
A dnes? Projít se webovou stránkou statistického úřadu a najít na ní alespoň základní údaje v určitém komfortu, to je spíše detektivka.
Zdá se tedy, že nastupující nové vedení Českého statistického úřadu bude mít po třech letech podivných manažerských metod uplatňovaných v čele této významné instituce určitě nemálo práce a bude muset dozajista leccos napravovat. Třeba také tak docela obyčejnou věc, jakou je prezentace dat na vlastních internetových stránkách.
Autoři jsou pedagogy, pracují jako děkan a proděkanka Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické, Praha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist