Boj o Oscara prospěl pirátům

Filmová akademie chtěla letos snímky nominované na Oscara na DVD. Výsledek: Uniklo mnohem více pirátských kopií než dříve.
Nelegální kopie filmových trháků, které letos chtějí získat oscarovou sošku, zaplavily trh. Oproti ostatním snímkům jsou padělky oscarových adeptů kvalitnější. Do oběhu se totiž dostaly díky nahrávkám, které studia předem zasílají porotě filmové akademie.
Nestalo se to ostatně poprvé. Filmy tímto kanálem unikají tradičně. Jenže letos byly na rozdíl od minulých let na DVD discích, a tudíž v ideální kvalitě pro kopírování.
Producenti stáli před těžkým rozhodnutím, zda kopie snímků pořadatelům předem poslat, nebo se spolehnout na to, že porotci jejich film znají. Toho se však zatím nikdo neodvážil. "Bylo by to stejné, jako bychom je rovnou poprosili, aby náš film nevolili," míní Terry Press, marketingový šéf společnosti DreamWorks.

Z videa se tak dobře kopírovat nedalo

Filmová studia letošní boom nelegálních "oscarových kopií" vyvedl z míry. Kandidátské filmy totiž dosud posílala na videokazetách a jejich kopírování je spojeno s velkými náklady. Tudíž ani pirátských kopií nebylo mnoho. S rostoucí oblibou DVD však začala i akademie požadovat nahrávky na těchto nosičích. Rozšiřování sice přísně zakázala, je však jisté, že filmy se k veřejnosti dostaly právě touto cestou.
V Británii už bylo například zabaveno přes 10 tisíc nelegálních nahrávek druhého dílu Pána prstenů. Kromě zvýšené kvality je prozrazuje upozornění, které se objevuje každých patnáct minut: "Promítání, které právě vidíte, je jen pro potřebu Akademie," Na DVD mají přitom Dvě věže vyjít až koncem léta.
Také ostatní oscarové filmy, včetně Harryho Pottera a Gangy New Yorku, už jsou na černém trhu velmi rozšířené. Potvrdila to britská organizace Federation Against Copyright Theft. "Je opravdu velké zklamání, že lidé z branže pustili kopie určené Akademii do volného oběhu," uvedl ředitel federace David Lowe. Nahrávky, které kromě porotců obdrželi i někteří novináři, se teď na černém trhu dají pořídit za tři dolary. Pokud si je uživatelé stáhnou z internetu, neplatí vůbec nic.

Piráti připraví filmaře o tři miliardy dolarů ročně

Podle odhadů Americké filmové asociace si filmoví fanoušci denně nelegálně stáhnou 400 až 600 tisíc snímků. Každý rok tím filmový průmysl přijde o tři miliardy dolarů.
Boj proti internetovému pirátství proto zaměstnává hollywoodská studia stále intenzívněji. Fanoušci, kteří mají možnost si film zdarma stáhnout z internetu totiž nekupují videokazety nebo DVD a právě tyto zdroje přinášejí filmovým společnostem největší zisky. "Jen dvěma z deseti snímků se podaří pokrýt produkční náklady kasovními tržbami. Většina je závislá na následujícím prodeji kabelovým televizím, satelitům a samozřejmě i vydání na DVD nebo VHS," uvedl Jack Valenti, prezident Americké filmové asociace, pro BBC.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist