Parlament hrozí, že zablokuje rozšíření

Spor mezi Radou ministrů a evropskými poslanci může oddálit vstup Česka do EU.
Evropský parlament, tradiční "advokát Východoevropanů" v Bruselu, odmítá schválit přístupovou smlouvu. Nelíbí se mu způsob, jakým patnáctka rozhodla o financování rozšíření EU.
Poslanci tvrdí, že je vlády členských zemí obešly. K částce, kterou si v letech 2004 až 2006 rozdělí deset nových členů, se měl podle nich vyjádřit také Evropský parlament. Ve smlouvě o přistoupení jsou čísla, která jsme neschválili, upozorňují.
Zablokování přístupové dohody přitom může mít dalekosáhlé důsledky. Ohrozilo by nejen slavnostní podpis smlouvy, plánovaný na 16. dubna v Aténách, ale i termín vstupu deseti kandidátů do EU.
"Rada ministrů ustavila rozpočet bez toho, aby ho s námi konzultovala. Považujeme to za skutečný problém. S přístupovou smlouvou budeme souhlasit teprve tehdy, až se vyřeší," potvrdil agentuře Reuters mluvčí Pata Coxe, předsedy Evropského parlamentu.
V podobném duchu se vyslovili i někteří evropští poslanci.
"O rozšíření bychom měli hlasovat poté, co dostaneme možnost vyjádřit se k jeho financování," řekl listu Die Welt zástupce německé CSU Markus Ferber. Skutečnost, že se o financích definitivně rozhodlo na prosincovém summitu v Kodani, je podle něj hrubým porušením pravidel o schvalování rozpočtu v EU.
"To, co udělali šéfové států a vlád loni v Kodani, není v souladu s evropským právem," upozornil předseda zahraničního výboru parlamentu Elmar Brok. "U finančních otázek je naše hlasování rozhodující," připomněl.
Brok přitom zdůraznil, že evropským poslancům nejde o výši částky, kterou si vstup deseti zemí do EU vyžádá.
"Nestojíme ani o to, aby se rozšiřovací proces zbytečně protahoval. Chceme mít jen z právního hlediska jasno," dodal.
Řecko, které Evropské unii předsedá, chybu přiznává. Podle ČTK však věří, že se spor mezi Radou ministrů a Evropským parlamentem brzy urovná.
"Myslíme si, že problém dokážeme vyřešit. Hlavní je zachovat termín stanovený pro podpis smlouvy," řekl v Bruselu mluvčí řeckého zastoupení Russos Kunduros. "Odklad ceremonie by znamenal velmi negativní signál pro (celý) proces rozšíření."
Jedním ze způsobů, jak evropské poslance uklidnit, je zbavit přístupovou dohodu přílohy, která vymezuje finanční limity rozšíření. Právě tento dodatek totiž podle nich odporuje Smlouvě o EU.
Taková varianta však kandidáty na vstup příliš nepotěší. Znamenala by totiž, že se v přístupové smlouvě neobjeví čísla, o něž se národní vyjednávači s unií přeli na summitu v Kodani.
Podle expertů by pak mohly být dodatečně zpochybněny i dohodnuté částky.
Evropský parlament však nemá jen výhrady ke způsobu schvalování rozpočtu. Upozorňuje také na to, že finanční limity zakotvené v přístupové smlouvě nebude snadné měnit.
Jakákoliv úprava částky 40,8 miliardy eur, dohodnuté v Kodani, bude podle parlamentních právníků možná jen se souhlasem dnešních patnácti, později 25 členských států Evropské unie.
"Tato institucionální přestřelka může ohrozit celý proces rozšíření," píše list Die Welt.
Mezi poslanci je podle něj stále více těch, kteří by vstup kandidátů do EU nemuseli podpořit. "Třeba proto, že jim nemohou zapomenout jejich solidaritu se Spojenými státy. Nebo kvůli nesouhlasu s Benešovými dekrety," dodává.